Aplikacja
Aplikacja Sport.pl LIVE
  POBIERZ

FIFA transparentna. Ujawnia zarobki: Sepp Blatter - 2,6 mln funtów

Były szef FIFA Sepp Blatter zarobił w 2015 r. 2,6 mln funtów. W tym czasie federacji wydała na 61,5 mln dol. na "kwestie prawne", a na wszystkich swoich kierowników - 27,9 mln dol.

Gianni Infantino zarządził w Międzynarodowej Federacji Piłkarskiej erę przejrzystości. W związku z tym, organizacja opublikowała raport finansowy, w którym ujawniła, że Blatter otrzymał w ubiegłym roku 3,63 mln franków szwajcarskich (2,6 mln funtów).

80-latek przebywał na stanowisku od 1998 r. Do rezygnacji ze stołka zmusił go dopiero ubiegłoroczny skandal korupcyjny. Teraz musi się liczyć z sześcioletnim odsunięciem od futbolu za dziwny przelew na konto Michela Platiniego, który także stracił wpływy w UEFA.

Wśród reform przegłosowanych w zeszłym miesiącu w Zurychu znalazło się też ujawnienie finansów organizacji.

Poza pensją Blattera, dowiedzieliśmy się m.in. o stanie konta sekretarza generalnego FIFA. Jerome Valcke zarobił ok. 1,51 mln franków szwajcarskich (1,07 mln dol.) plus bonusy ubezpieczeniowe i inne, w sumie podbijające pensję do... 2,12 mln franków (1,51 mln dol.).

Tymczasem, FIFA zanotowała stratę w wysokości 122 mln dol. - to pierwszy negatywny wynik finansowy organizacji od roku 2002. Wynik spowodowany jest m.in. kosztami obsługi prawnej afery korupcyjnej i utratą kilku z głównych sponsorów.

W sumie, Blatter, Valcke, 24-osobowy komitet wykonawczy i pozostali dyrektorzy wyciągnęli z kasy organizacji w ostatnim roku fiskalnym 27,9 mln dol.

Tabelki wykazują, że poniesiona przez FIFA strata wzięła się tak naprawdę m.in. z wydatków organizacji, które wzrosły od 2011 roku o... 240 mln dolarów. Według FIFA, spowodowane to było wydatkowaniem pieniędzy na rozwój piłki nożnej na świecie oraz... kosztami prawnymi. Może nie powinniśmy się dziwić, że byłych pracowników, oskarżających teraz FIFA o przekręty, organizacja zamierza pozwać, licząc na wywalczenie odszkodowania. Zwłaszcza że federacja straciła w ten sposób większość przychodów z ostatnich mistrzostw.

Czy to nowa dziewczyna Cristiano? JEst o-krop-nie bogata!

Czy wierzysz w nową, uczciwą FIFA?
Więcej o: