Piłkarska rewolucja przed polskim telewizorem

Canal+ stracił prawa do ligi włoskiej i francuskiej. Pokaże je nowy kanał Eleven, który negocjuje już z kablówkami i platformami cyfrowymi. Nie wiadomo, gdzie będzie można oglądać ligę hiszpańską, którą kupili... Katarczycy z beIN Sports.

Na rynku praw telewizyjnych zaczęła się ostra walka, bo pojawili się nowi gracze, którzy mają pieniądze - usłyszeliśmy wczoraj od jednej z osób handlujących w Polsce sportowymi prawami TV.

Chodzi m.in. o spółkę Eleven, na czele której stoi Andrea Radrizzani, jeden z szefów MP Silva, potężnej agencji pośredniczącej w handlu sportowymi relacjami. Kilka lat temu Włoch założył własny biznes, mocno inwestował w prawa w Azji, m.in. w Singapurze i Malezji, gdzie dorobił się fortuny. Teraz przerzuca się do Europy - przyczółkami są Belgia i Polska. Radrizzani ma solidnych sojuszników, bo poza kontaktami z MP Silva ma też przyjaciół w beIN Sports, obracającej miliardami dolarów stacji z Kataru, która podbiła już m.in. rynek we Francji.

Polski oddział Eleven przypuszcza ofensywę, jakiej rynek nie widział od lat. Kupił prawa do ligi włoskiej, francuskiej, belgijskiej, szkockiej, będzie także pokazywał tenisowe turnieje ATP 250 oraz Ligę Mistrzów kobiet i mężczyzn w piłce ręcznej. Futbol zobaczymy w kanale Eleven, pozostałe dyscypliny - w Eleven Sports. Redakcją kieruje Patryk Mirosławski, były dziennikarz Sportklubu. Od kilku tygodni kompletuje zespół komentatorów.

Dyrektor zarządzający Grupy Eleven Sports Network Andre Tegner mówił w czerwcu, że widzowie "będą mogli oglądać Eleven Sports Network we wszystkich dobrych sieciach kablowych, na platformach satelitarnych oraz w internecie". Dziś stacja wciąż działa jednak tylko w internecie (Elevensports.pl, na razie za darmo). - Już jesteśmy dostępni na internetowej platformie TVN Player.pl, trwają rozmowy z kolejnymi operatorami kablowymi i platformami cyfrowymi, zależy nam na jak najszerszym dostępie do widza - mówi "Wyborczej" Przemysław Kołak z Testa Communications, która reprezentuje Eleven w Polsce.

Nie wiadomo, gdzie kibice będą mogli zobaczać ligę hiszpańską (startuje w piątek), od lat pokazywaną w Canal +. Niespodziewanie prawa na Polskę przejął beIN Sports. Od osoby dobrze znającej rynek usłyszeliśmy, że za trzyletni kontrakt Katarczycy zapłacili ponad 10 mln euro.

Nasi rozmówcy i wpisy Radrizzaniego na Twitterze sugerują, że liga hiszpańska też trafi do Eleven. MP Silva, Eleven i beIN wielokrotnie współpracowały przy różnych projektach. Niektórzy z naszych informatorów spekulowali nawet, że Eleven i beIN mogą wkrótce połączyć się w jeden kanał, a nawet stworzyć nową platformę cyfrową.

NC+ twierdzi jednak, że nie wiadomo, kto pokaże ligowe mecze Realu i Barcelony. - Prawa do ligi hiszpańskiej nabyła agencja praw sportowych, która - z tego, co nam wiadomo - nie ma w planach uruchomienia własnych kanałów w Polsce. Pracujemy nad umożliwieniem oglądania tych rozgrywek bezpośrednio lub pośrednio, nie mając na tę chwilę gwarancji, czy to się uda - powiedział Michał Kocięba z NC+. "Bezpośrednio" może oznaczać odkupienie praw, "pośrednio" - wpuszczenie Eleven na platformę NC+.

- Dla Canal+, wbrew pozorom, strata Hiszpanii to nie jest wielki cios, bo najwięcej widzów zapewniają im liga polska, angielska i Liga Mistrzów, a tych praw nie stracili - powiedział inny ekspert od praw sportowych.

Dlatego słyszeliśmy też głosy, że platformy Polsatu i NC+ mogą być nierzainteresowane wpuszczeniem do siebie nowych kanałów. Także dlatego, by nie wzmacniać potencjalnej konkurencji.

To, co działo się tego lata, to dopiero wstęp do wojny, jaka może się rozegrać za rok, gdy Canal+ skończy się umowa na prawa do ligi angielskiej. Po ekstraklasie to najbardziej łakomy kąsek na polskim rynku.

Według naszych informacji do skoku po Premier League szykuje się nie tylko Eleven z beIN, lecz także Discovery, czyli właściciel Eurosportu.

Kolejna próba sił przed przyszłoroczną wojną już za chwilę - wciąż nie wiadomo, kto pokaże w tym sezonie Ligę Europy, być może z udziałem Lecha Poznań i Legii Warszawa. Zainteresowane są NC+, Polsat i TVP.

Eleven: Liga włoska, liga francuska, liga szkocka, liga belgijska, Puchar Anglii.

nc+: Liga polska, liga angielska, Liga Mistrzów.

Polsat: Eliminacje Euro 2016, Euro 2016, eliminacje mundialu 2018, liga holenderska, liga rosyjska, liga ukraińska, Puchar Polski, I liga.

TVP: Mundiale 2018 i 2022, sparingi reprezentacji Polski, Puchar Niemiec.

Eurosport 2: Liga niemiecka, liga polska (dwa mecze w kolejce).

Sportklub: Liga portugalska.

Niesamowite gole Niemki, scorpion kick i długa akcja Atletico [STADIONY Z CZUBA]

Więcej o:
Copyright © Agora SA