Jutro kadra Janasa gra z Maltą

W czwartek o godz. 17 towarzyski mecz piłkarski Malta - Polska. Paweł Janas zaczyna budowę drużyny na eliminacje MŚ w Niemczech. Transmisja w TVP 2 od 16.45

Kwalifikacje do niemieckiego Mundialu zaczynają się jesienią 2004. Polska zagra w nich z Anglią, Austrią, Irlandią Płn., Walią i Azerbejdżanem. Selekcjoner Paweł Janas zaczyna budować kadrę. Na zgrupowanie na Maltę zabrał trzy grupy piłkarzy: takich jak Rasiak, Niedzielan czy Głowacki, którzy są podstawowymi piłkarzami drużyny narodowej, takich jak Mila, Rachwał, Kuszczak, Stasiak - czyli tych, którzy byli w kadrze olimpijskiej Edwarda Klejndinsta (rozpadła się po porażce z Białorusią), oraz kilku graczy wyróżniających się w lidze (Bieniuk, Piechniak, Radzewicz, Surma, Sikora). Jak mówi Janas kilku z tych ostatnich dostało szansę jedyną. Dziś z Maltą mają więc egzamin wstępny do kadry. - Wynik w takim spotkaniu nie jest sprawą najważniejszą, ale nie jest też w ogóle bez znaczenia. Skład będzie taki, by dawał szansę walki o zwycięstwo - mówi asystent Janasa Edward Klejndinst.

Polacy trenują raz dziennie. Na odprawach poznali przeciwnika, oglądając kasety z meczów Malty w eliminacjach Euro 2004. Wczoraj o godz 16.45 mieli zajęcia na stadionie narodowym Ta Qali w La Valetcie, na którym dziś odbędzie się mecz.

Na Malcie Klejndinst spotkał się z młodymi graczami, którzy niedawno pod jego wodzą przegrali z Białorusią swoje olimpijskie szanse. - Jeszcze do tego wracamy, nie da się zapomnieć, wyrwać z pamięci porażki tak bolesnej. Jednak w sporcie trzeba umieć patrzeć w przyszłość - mówi asystent Janasa.

W bramce wystąpi Grzegorz Szamotulski. - Dudek stracił miejsce w Liverpoolu więc inni nasi bramkarze mają swoją szansę, ale dla mnie Jurek jest wciąż najlepszym bramkarzem w Polsce i najlepiej by było, gdyby jego kłopoty w klubie potrwały jak najkrócej - mówi Klejndinst.

Szansę gry dostanie też Marcin Adamski lewy obrońca Rapidu Wiedeń - jedyny piłkarz z zagranicznego klubu powołany przez Janasa (poza Tomaszem Kuszczakiem, rezerwowym bramkarzem Herthy Berlin).

Prawdopodobny skład Polski

Szamotulski - Baszczyński, Głowacki, Bieniuk, Adamski - Piechniak, Mila, Rachwał, Radzewicz - Niedzielan, Rasiak.