Afera w FIFA. Były działacz ujawnia łapówki przy wyborze gospodarzy MŚ 1998 oraz 2010

Były działacz FIFA Chuck Blazer - człowiek, którego zeznania doprowadziły do aresztowań innych działaczy i dymisji prezydenta Seppa Blattera - przyznał, że on oraz inni członkowie komitetu wykonawczego przyjmowali łapówki w sprawie wyboru gospodarzy mistrzostw świata w 1998 oraz 2010 roku oraz innych przestępstw.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasUjawnione zeznania mają 40 stron i miały miejsce w 2013 roku w Nowym Jorku. Miały związek z oszustwami podatkowymi Blazera. Śledczy mówią o FIFA jako o RICO, czyli skorumpowanej organizacji opartej na gangsterstwie. - Od około 1992 roku wraz z innymi osobami przyjąłem łapówkę w związku z wyborem gospodarza mundialu w 1998 roku - czytamy w zeznaniach.

- Poczynając od mniej więcej 1993 roku do wczesnych lat XXI wieku wraz z innymi osobami przyjęliśmy oraz pośredniczyliśmy w przekazywaniu łapówek w związku z prawami telewizyjnymi oraz Złotego Pucharu (mistrzostwa strefy CONCACAF - Ameryka Środkowa oraz Północna) w 1996, 1998, 2000, 2002 oraz 2003 roku. Poczynając od 2004 roku do 2011 roku, wraz z innymi członkami komitetu wykonawczego FIFA przyjęliśmy łapówki w związku z wyborem Republiki Południowej Afryki na gospodarza MŚ 2010.

Blazer ujawnił, że w przy wyborze gospodarzy MŚ 1998 oraz 2010 Maroko dwukrotnie próbowało przekupić działacza FIFA, oferując milion dolarów - prawdopodobnie chodziło o Jacka Warnera z Trynidadu i Tobago. Później RPA zaproponowało więcej pieniędzy. Blazer przyjął pieniądze od Maroka.

Część zeznań pod koniec 40-stronicowego dokumentu została zatajona. Nastąpiło to po pytaniu sądu "czy jest coś jeszcze?".

Blazer został zatrzymany przez amerykańskich śledczych w związku z niepłaceniem podatków w latach 2005-2010. Poszedł na współpracę z nimi, ujawniając działające w FIFA mechanizmy. Nagrywał rozmowy z innymi działaczami ukrytym mikrofonem. Był członkiem komitetu wykonawczego FIFA w latach 1996-2013. Oprócz tego był wiceprezydentem amerykańskiej federacji piłkarskiej, zajmował również wysoką pozycję w strukturach CONCACAF. Obecnie przebywa w szpitalu. Ma raka jelita grubego.

Afera w FIFA

W związku z aferą w FIFA swoją rezygnację ogłosił prezydent Sepp Blatter. Zrobił to po tym, jak "The New York Times" opublikował informacje o tym, że sekretarz generalny FIFA Francuz Jerome Valcke, najbliższy współpracownik Blattera, przelał w 2008 r. 10 mln USD na rachunek zarządzany przez byłego wiceprezydenta FIFA Jacka Warnera. Miał to być "centralny element" skandalu w FIFA. Szwajcarskie służby badają za to nieprawidłowości przy wyborze gospodarzy w 2018 oraz 2022 roku.

Zobacz wideo

Najciekawsze ujęcia z Seppem Blatterem w roli głównej [ZDJĘCIA]

Więcej o: