Korupcja w FIFA. Będą kolejne zatrzymania!

- Dojdzie do kolejnej rundy zatrzymań - powiedział Richard Weber, szef działu śledczego agencji rządowej IRS. Nie opadły jeszcze emocje po piątkowych wyborach FIFA, której ponownie przewodzić będzie Sepp Blatter, a amerykańskie służby zapewniają, że możemy spodziewać się kolejnych zatrzymań w związku z aferą korupcyjną w międzynarodowej federacji piłkarskiej.

- Jestem przekonany, że dojdzie do kolejnej rundy zatrzymań - powiedział w rozmowie z "New York Timesem" Richard Weber, szef działu śledczego agencji rządowej IRS zajmującej się oszustwami podatkowymi. - Jesteśmy również przekonani, że w działaniach przestępczych brały udział inne osoby oraz podmioty.

Urzędnik nie podał jednak żadnych konkretnych nazwisk, nie powiedział również, czy w kręgu podejrzanych znajduje się 79-letni Sepp Blatter, który w piątek wygrał wybory i już 5. raz z rzędu będzie przewodniczyć FIFA.

- Zawsze wiedzieliśmy, że to będzie bardzo duża i poważna sprawa - powiedziała z kolei prokurator generalna Loretta E. Lynch.

Przypomnijmy, że w pierwszej turze Szwajcar pokonał Alego ibn Husajna 133 do 73. Z drugiej tury jordański książę się jednak wycofał. Blatter przewodniczy międzynarodowej federacji od 1998 roku.

Dwa dni przed piątkowymi wyborami siedmiu działaczy FIFA zostało zatrzymanych w Zurychu przez FBI. Wszyscy usłyszeli zarzuty korupcyjne - mowa jest m.in. o 100 mln dolarów.

Z kolei Szwajcaria podjęła się osobnego śledztwa dotyczącego nieprawidłowości przy przyznaniu Rosji i Katarowi praw do organizacji mistrzostw świata w 2018 i 2022 roku.

W gronie zatrzymanych znaleźli się wiceprezydenci FIFA: Jeffrey Webb z Kajmanów, Urugwajczyk Eugenio Figueredo, Kostarykańczyk Eduardo Li, Nikaraguańczyk Julio Rocha, Costas Takkas z Kajmanów, Wenezuelczyk Rafael Esquivel oraz Brazylijczyk Jose Maria Marin.

Zobacz wideo
Więcej o: