Czołowi działacze FIFA zatrzymani. Wszczęte śledztwo ws. MŚ 2018 oraz 2022

Szwajcarskie służby w środę rano zaaresztowały sześciu czołowych działaczy FIFA. Czeka ich teraz ekstradycja do USA w związku z zarzutami korupcyjnymi - informuje ?New York Times?. Zarzuty mają być przedstawione 14 osobom. Służby weszły również do siedziby FIFA, skąd zarekwirowano dokumenty oraz dane elektroniczne. Wszczęto postępowanie w sprawie wyboru gospodarzy MŚ 2018 oraz 2022.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasDziałacze FIFA zebrali się w pięciogwiazdkowym hotelu Baur au Lac w Zurychu, gdzie w piątek mają odbyć się wybory na prezydenta FIFA. Na razie nie wiadomo, czy się odbędą w związku z aresztowaniami. Szwajcarzy poinformowali również, iż wszczęli postępowanie w sprawie wyboru gospodarzy mistrzostw świata w 2018 roku (Rosja) oraz 2022 (Katar). Przesłuchanych zostanie 10 członków komitetu wykonawczego FIFA, którzy brali udział w głosowaniu.

W hotelu niespodziewanie zjawiła się policja w strojach cywilnych. Podeszli do recepcji, by uzyskać klucze do pokojów zajmowanych przez działaczy. Z nieoficjalnych informacji wynika, że zatrzymano działaczy ze strefy CONCACAF (Konfederacja Piłki Nożnej Ameryki Północnej, Środkowej i Karaibów) - Jeffreya Webba, Eugenio Figueredo, Jacka Warnera, Eduardo Li, Julio Rocha, Costasa Takkasa, Rafaela Esquivela, Josę Maria Marina oraz Nicolasa Leoza. Jeden z policjantów niósł ze sobą "dwie torby z dowodami". Na miejscu zjawił się sekretarz generalny FIFA Jerome Valcke. Stwierdził, że nie ma pojęcia, co się dzieje. Prezydent Sepp Blatter nie został zatrzymany.

Zarzuty mają dotyczyć korupcji w FIFA, jaka miała miejsce od początku lat 90. Mowa o łącznej kwocie łapówek w wysokości co najmniej 100 mln dolarów. Miały być one uzgadniane na terenie USA, a pieniądze przelewane przez amerykańskie banki - z tego względu oskarżonych czeka ekstradycja do USA.

Do aresztowań doprowadziły prawdopodobnie zeznania Chucka Blazera. To były członek komitetu wykonawczego FIFA, który poszedł na współpracę z FBI, gdy na jaw wyszły jego oszustwa podatkowe. Śledztwo FBI trwało od dłuższego czasu. Nabrało tempa po tym, jak amerykański adwokat Michael Garcia, który badał sprawę korupcji przy wyborze gospodarzy MŚ 2018 oraz 2022, zdystansował się od końcowego raportu FIFA, który wskazywał jedynie na "mniejsze uchybienia". Zdaniem Garcii jego 430-stronicowy raport zmanipulowano. Sepp Blatter niejednokrotnie był pytany, czy unika wizyt w USA właśnie ze względu na to śledztwo.

Jeden z policjantów w rozmowie z "New York Timesem" powiedział: - Jestem zaskoczony, jak długo miało miejsce takie działanie, to, że dotyczyło prawie wszystkiego w FIFA. To był ich sposób na robienie interesów. Wydaje się, że korupcja była wręcz zinstytucjonalizowana. FIFA jeszcze nie skomentowała tej sprawy. Na godzinę 11 zapowiedziano konferencję prasową.

Kilka dni temu książę Ali - jedyny rywal Blattera w wyborach prezydenckich - otrzymał propozycję kupienia materiałów obciążających Blattera oraz kilkudziesięciu głosów. Ali odrzucił tę ofertę i zgłosił sprawę na policję.

Książkę "FIFA mafia. Brudne interesy w światowym futbolu" znajdziesz na Publio.pl >>

Zobacz wideo

Krychowiak jednym z dziesięciu? Polscy piłkarze z europejskimi pucharami

źródło: Okazje.info

Więcej o: