Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

MŚ 2022. Katar mundialu nie odda

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy (PACE) wydało w czwartek rezolucję, wzywającą FIFA do ponownego wyboru organizatora piłkarskich mistrzostw świata w 2022 roku. Dokument do niczego jednak światowej federacji nie zobowiązuje i nie zamierza ona się z nim liczyć.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas Uchwała Rady Europy została przegłosowana po czwartkowej dyskusji o raporcie Michaela Connarty'ego z brytyjskiej Partii Pracy. Według europejskich polityków są dowody na to, że Katar przekupywał głosujących i w rezultacie w nieuczciwy sposób otrzymał prawo do organizacji mistrzostw.

Raport Connarty'ego zatytułowany "Reforma zarządzania piłką nożną" sugeruje, że cała procedura wyboru była w tak dużym stopniu podważana przez działania sprzeczne z prawem, że należy ją powtórzyć. - Mój raport rekomenduje ponowne przeprowadzenie wyborów organizatora mistrzostw w 2022 roku - wprost powiedział Connarty.

Takie wnioski miały wypływać też z raportu przygotowanego dla FIFA przez Michaela Garcię. Co dokładnie zawierał raport nie wiadomo, bo FIFA nigdy go w całości nie zaprezentowała. Opublikowano tylko jego streszczenie, w którym, według autora, pominięto niektóre fakty i wypaczono wnioski.

Rezolucja wystosowana przez PACE nie jest w żaden sposób wiążąca do FIFA.

FIFA odpowiada

Krótko po informacji o rezolucji Rady Europy na stronie internetowej FIFA pojawiła się odpowiedź federacji. "FIFA chciałaby podkreślić, że publikacja raportu Komisji Etyki nie jest zablokowana przez wewnętrznymi regulacje. FIFA wielokrotnie wyjaśniła zasady i wymagania dla publikacji raportu" - czytamy w oświadczeniu. "W oparciu o zewnętrzną opinię prawną, jednak przewodniczący Komitetu Audytu FIFA Domenico Scala stwierdził, że nie ma prawnego obowiązku, by cofnąć jedną lub obie decyzje o przyznaniu praw do organizacji mistrzostw świata w 2018 i 2022 roku".

W praktyce oznacza to, że międzynarodowa federacja nie ma zamiaru ugiąć się pod presją publiczną i mundial faktycznie odbędzie się w Katarze. Ostatnio podano nawet datę finału , który jest zaplanowany na 18 grudnia 2022 roku.

Więcej: Rada Europy będzie chciała przekonać FIFA

Więcej: Europa podzielona w sprawie Kataru [ROZMOWA]

Więcej: Ligi europejskie chcą podać FIFA do sądu

Więcej: Sporty zimowe mogą mieć problemy przez FIFA

Jak prezentuje się piękniejsza strona "11" roku FIFA? [Złota WAGPiłka]

Czy chciałbyć, aby organizator munidalu w roku 2022 został wybrany jeszcze raz?
Więcej o: