Mundial 2018: Rosja szuka oszczędności. Dla oligarchów

Rosja chce robić cięcia w budżecie mundialu 2018. Kryzys gospodarczy wymusza zmniejszenie wydatków, plan zakłada zaoszczędzenie 27 miliardów rubli, czyli ok. 435 milionów euro.

Z planu przygotowań mundialu ma być wykreślonych 25 projektów. Kolejnych 14 ma być zrealizowanych mniejszym kosztem. Cięcia dotyczą przede wszystkim budowy ośrodków dla drużyn grających w turnieju (gospodarz przygotowuje ich zawsze dużo więcej niż potrzeba, by reprezentacje miały większy wybór), oraz hoteli dla kibiców i gości mistrzostw. Takie propozycje zmian przedstawiło ministerstwo sportu Rosji. Napisał o tym portal sport-express.ru.

Dzięki tym zmianom budżet mundialu ma się zmniejszyć o 4 procent, do 637 miliardów rubli, czyli o ok. 10,3 miliardów euro. Cięcia w budżecie dotyczą przygotowań w Wołgogradzie, Kaliningradzie, Sarańsku, Rostowie nad Donem i Niżnym Nowgorodzie. W tym ostatnim mieście zmian w planach ma być najwięcej. Władze chcą tam zrezygnować z budowy m.in. 14 hoteli.

Co ciekawe, cięcia w ogóle nie dotyczą tej części przygotowań, która jest finansowana z budżetu federalnego. Wydatki rządu pozostają niezmienione: 336 mld rubli, ponad połowa mundialowego budżetu. Projekt ministerstwa sportu mówi o mniejszych wydatkach osób prawnych. Czyli jak należy rozumieć, wydatkach oligarchów, którzy dokładają się do przygotowań i których majątek stopniał przez osłabienie rubla i zachodnie sankcje.

Co się działo w wyścigu Dookoła flandrii? Internauci są na tropie! [MEMY]

źródło: Okazje.info

Więcej o: