Komisja FIFA rekomenduje. Mundial 2022 w listopadzie i grudniu

Mundial 2022, którego gospodarzem będzie Katar, powinien odbyć się w listopadzie i grudniu - taką rekomendację wydała komisja FIFA podczas posiedzenia w Dausze.

Od miesięcy trwa dyskusja o tym, kiedy powinien odbyć się mundial w Katarze. Tradycyjny termin w czerwcu i lipcu nie wchodzi w grę ze względu na upały panujące w Katarze. Temperatura dochodzi wtedy do nawet 50 stopni Celsjusza w cieniu. Wstępnie rozważano rozegranie turnieju w styczniu i lutym, ale wtedy doszłoby do kolizji z zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi.

Najnowsza propozycja jest taka, by turniej rozegrać w listopadzie i grudniu. Wtedy temperatury oscylują w granicach 25 stopni Celsjusza. Szejk Salman bin Ebrahim Al-Khalifa, który przewodził posiedzeniu komisji FIFA, zaproponował dodatkowo, żeby skrócić turniej o kilka dni. Finał imprezy miałby się odbyć dzień przed Wigilią.

- Każda propozycja rodzi różne wątpliwości, ale musimy wziąć pod uwagę rozwiązanie, na którym zyskają wszyscy - stwierdził Szejk Salman.

Jeśli taki termin zostanie zaakceptowany, będzie to negocjacyjna porażka czołowych lig europejskich, które ze względu na swoje terminarze domagają się rozegrania turnieju na przełomie kwietnia i maja. Termin najmniej kolidowałby z interesami klubów, które zimą są w środku ligowych sezonów. - To jeszcze nie koniec walki - mówi Richard Conway z BBC. - Katarczycy chcieliby już ustalenia konkretnej daty, bo muszą zacząć przygotowania i budowę obiektów - dodaje.

Ostateczną decyzję podejmie w marcu Komitet Wykonawczy FIFA.

Głosowanie dotyczące wyboru organizatora MŚ 2022 odbyło się 2 grudnia 2010 roku w Zurychu. W decydującej rundzie Katar pokonał 14:8 Stany Zjednoczone. Wcześniej odpadły kandydatury Korei Południowej, Japonii i Australii. Prezydent FIFA Joseph Blatter przyznał w maju 2014 roku, że przyznanie mundialu Katarowi było błędem.

źródło: Okazje.info

Więcej o: