MŚ 2014. Brazylia - Kolumbia. Dzień brazylijski

Brazylia słaba, ale nie aż tak, żeby nie dać rady najlepszej Kolumbii. Drużyna Luiza Felipe Scolariego wygrała 2:1 i w półfinale z Niemcami będzie faworytem.

Gol Thiago Silvy był jednym z najłatwiejszych, jakie zdobyto w tych mistrzostwach. Niegodny gry o półfinał. Kolumbijczycy zrobili tak koszmarny błąd w kryciu, że stoper Brazylii został przed pustą bramką. Potem wcale nie było lepiej. Drużyna Jose Pekermana, mająca za sobą cztery efektowne zwycięstwa, miała w walce z gospodarzami niezbyt wiele do powiedzenia. Może ta drużyna Scolariego słaba, ale nie aż tak, by nie dać rady debiutantowi na tym poziomie. Pięć gwiazdek na koszulce "Canarinhos" ma swoją wagę, choćbyśmy 100 razy powtarzali, że przeszłość w piłce nie ma znaczenia.

Po dramatycznym starciu z Chile wydawało się, że skala trudności przed zespołem gospodarzy jeszcze wzrasta. Jeden z kibiców "Canarinhos" przekonywał mnie jednak, że to dla drużyny Scolariego wspaniale, iż Kolumbia wysłała do domu Urugwaj. "Urusi" są zespołem rutynowanym, efektywnym, potrafiącym dać się we znaki. Taki beztroski błąd, jak Kolumbijczykom przy bramce Silvy, raczej by im się nie przytrafił.

Brazylia gra nadal, bo była od Kolumbii lepsza. Ta Brazylia, która nam się tak nie podoba, od tej Kolumbii, która do piątku tak nas urzekała.

Drugi gol Davida Luiza to był błąd lub spóźniona reakcja kolumbijskiego bramkarza. Emocje odżyły po karnym dla Kolumbii i golu na 1:2. Końcówka była najbardziej wyrównanym, najbardziej dramatycznym fragmentem meczu.

Myślę, że siła Brazylii jest zwyczajnie niedoceniana. Drużyna gra brzydko, ale to mimo wszystko kandydat nr 1 na mistrza świata. Być może to źle dla mundialu mundiali, bo zespół Scolariego ani nie olśniewa, ani nie porywa. Ale ma swoje atuty. Na przykład solidności defensywnej, która sprawiła, że siejący spustoszenie w poprzednich meczach James Rodriquez był tym razem niemal bezradny.

Brazylia jest w półfinale i nawet nie potrzebowała wyjątkowej gry Neymara. Najlepszy piłkarz "Canarinhos" nie był nawet zmuszony do wznoszenia się ponad przeciętność. Skończył mecz po brutalnym faulu Zunigi. Można się spierać, twierdzić, że Kolumbijczycy zawalili sprawę, lub nie dorośli do takiego sukcesu. Wydaje się jednak, że ich po prostu przeceniliśmy. W starciu z wielkim rywalem zachowywali się jak zespół dobry, ale nie wybitny. Pierwsza wielka przeszkoda na jej drodze i okazało się, że nie była ta Kolumbia tak niezwykła, jak ją malują.

W starciu z Niemcami o finał Thiago Silva nie zagra. Zastąpi go Dante, który doskonale zna graczy Bayernu. Jeśli Niemcy nie powstrzymają Brazylii, to już w finale może być o to trudno. I może się okazać, że mundial mundiali wyłonił mistrza, którego nikt nie chciał oglądać. Nawet wielu kibiców "Canarinhos".

Mundial kreuje teorię za teorią, dziś padła ta o niezwykłej Kolumbii i wyjątkowo kiepskiej Brazylii.

Kto zagra w finale?
Więcej o: