Niemcy - Algieria 2:1. Halilhodzić: Nie zakazywałem piłkarzom postu

Selekcjoner reprezentacji Algierii Vahid Halilhodzić zapewnił, że piłkarze tego kraju mogli sami zadecydować, czy przestrzegają postu w czasie ramadanu, czy nie. Algieria odpadła w 1/8 finału po dogrywce z Niemcami

W sobotę zaczął się święty miesiąc muzułmanów, który po raz pierwszy od 28 lat krzyżuje się z piłkarskimi mistrzostwami świata . Ramadan to jeden z pięciu filarów wiary islamu, a ścisły post trwa przez miesiąc. Muzułmanie przez ten czas nie jedzą ani nie piją od świtu do zmierzchu, więc o przestrzeganiu diety profesjonalnego piłkarza nie ma mowy. Przepisy pozwalają przełożyć czas postu, jeśli wierny jest w trakcie podróży lub wykonuje ciężką pracę fizyczną, jednak nie wszyscy sportowcy się na to decydują, komplikując pracę trenerom.

Mimo awansu do 1/8 finału relację Halilhodzicia z algierskimi mediami pozostawały napięte. Czołowa gazeta napisała, że trener, sam również wyznający islam, zakazał piłkarzom postu. Doniesienia zostały oficjalnie zdementowane przez algierską federację.

Halilhodzić ostrzegł na niedzielnej konferencji prasowej, że wyjdzie, jeśli zostanie poruszony temat ramadanu. - Jest on używany do wzniecenia nienawiści w stosunku do mnie i mojej rodziny. To ohydne - stwierdził. - Jeśli zadajecie tego typu pytania, okazujecie brak szacunku. Chciałbym zakończyć kontrowersje. Rozmawiajmy o piłce - dodał.

W swoim oświadczeniu federacja napisała, że Halilhodzić w pełni respektuje wyznanie piłkarzy, a poszczenie jest ich prywatną sprawą i mogą postąpić jak chcą.

Poniedziałkowy mecz 1/8 finału w Porto Alegre na południu Brazylii zaczął się na niecałą godzinę przed zachodem słońca. Algieria zagrała świetnie, ale po golach w dogrywce musiała uznać wyższość Niemców.

Zobacz wideo

źródło: Okazje.info

Więcej o: