Argentyna - Iran. Messi oczyszczony z zarzutów

Gwiazdor Barcelony i reprezentacji Argentyny Lionel Messi został przez hiszpańską prokuraturę oczyszczony z zarzutów dotyczących oszustw podatkowych. Dochodzenie wciąż prowadzone jest odnośnie do ojca Argentyńczyka, który odpowiadał za sprawy finansowe syna.

26-letni piłkarz w ostatnich dniach może mieć wyjątkowo dobry humor. W poniedziałek w meczu z Bośnią i Hercegowiną (2:1 dla Argentyny) zdobył wreszcie bramkę, która była jego pierwszym trafieniem na mistrzostwach świata od ośmiu lat. Teraz Argentyńczyk dowiedział się, że nie będzie odpowiadał za oszustwa podatkowe.

W czerwcu ubiegłego roku hiszpański urząd skarbowy dopatrzył się nieprawidłowości w rozliczeniach Messiego. Piłkarz miał przekazać prawa do swojego wizerunku zagranicznym firmom, w krajach, gdzie nie płaci się podatków. W latach 2006-2009 wraz ze swoim ojcem miał ukryć przed fiskusem ok. 4 milionów euro. Kilka miesięcy później Argentyńczyk wpłacił zaległe pieniądze, co jednak nie zakończyło dochodzenia w jego sprawie.

Rok po wybuchu afery pełnomocnicy piłkarza potwierdzili, że prokurator ostatecznie umorzył postępowanie wobec napastnika Barcelony, dowodząc, że piłkarz nie miał związku z oszustwem.

- To oczywiste, że Lionel Messi nie miał wpływu na podejmowanie decyzji dotyczących zarządzania oraz przeznaczania swojego dochodu. Nie był również świadomy zasad panujących na rynku, dających możliwość unikania podatku - powiedział prokurator Raquel Amado.

Messi już w sobotę wraz z kolegami z reprezentacji zagra drugi mecz na mistrzostwach świata w Brazylii. Argentyna, wygrywając z Iranem (godz. 18), zagwarantuje sobie awans do kolejnej fazy turnieju.

KONKURS! Zobacz decydujące mecze MŚ w niezwykłej jakości!

Więcej o: