Danone Cup. Dzieciaki na Narodowym

Od 6 do 9 września klubowe drużyny z czterdziestu państw z pięciu kontynentów zagrają w Warszawie w XIII Danone Nations Cup - Międzynarodowym Pucharze Dzieci do lat 12.

Dziewięć pierwszych edycji rozgrywano we Francji, na stadionach PSG i Olympique Lyon. Kolejne dwie gościły w RPA (stadion Orlando Pirates), a przed rokiem dzieci rywalizowały na madryckim Santiago Bernabeu.

Tegoroczni finaliści walczyli w krajowych eliminacjach. Wzięło w nich udział ponad 2,5 miliona młodych zawodników i zawodniczek z 10 tys. klubów i 32 tys. szkół. Najwięcej, bo aż 400 tys. piłkarzy rywalizowało w Arabii Saudyjskiej.

Polskę reprezentować będzie OZPN Gorzów Wielkopolski. W finale prowadzeni przez trenera Mariusza Janowiaka chłopcy pokonali Kosę Konstancin 1:0. Wcześniej wyeliminowali m.in. młode zespoły drużyn ekstraklasy. 14 zawodników spróbuje poprawić wynik Lecha Poznań, który przed dwoma laty zajął w światowym finale dziesiątą lokatę. Do dziś to najlepszy rezultat uzyskany przez polską drużynę na Danone Nations Cup.

Wśród 40 drużyn są reprezentacje wszystkich seniorskich potęg piłkarskich. Wywalczonego przed rokiem tytułu broni Brazylia. Zagrają także drużyny egzotyczne jak Indonezja, Singapur czy Haiti, którego zespół złożony jest z samych sierot. Dla nich przyjazd do Europy to spełnienie marzeń.

W Danone Nations Cup nie istnieją żadne podziały. Każda drużyna rozegra osiem spotkań. Mecze grupowe odbędą się na terenie OSiR Bemowo, a niedzielne spotkania - na Stadionie Narodowym. Wszystkie 160 meczów zostanie rozegrane zgodnie z zasadami FIFA. Zawodnicy rywalizować będą w dziewięcioosobowych zespołach na małych boiskach. Grupowe mecze potrwają po 15 minut każdy.

Impreza, poza charakterem sportowym, ma na celu przygotować dzieci do samodzielnego życia. Polscy finaliści są już po spotkaniach z psychologiem i dietetykiem, na których dowiedzieli się, jak przygotowywać się mentalnie do zawodów, tworzyć zespół poza boiskiem i zdrowo się odżywiać. Każda z drużyn zwiedzi Warszawę, a Stadion Narodowy w dniu finału będzie pełen atrakcji także dla kibiców. - Zależy nam, żeby to było wydarzenie nie tylko dla uczestników, ale dla wszystkich warszawiaków - mówi Przemysław Pohrybieniuk z zarządu Danone Polska. Na Santiago Bernabeu przyszło aż 45 tysięcy. - Liczymy na więcej - zapowiadają organizatorzy.

Do tej pory sprzedano dziesięć tysięcy biletów. Zysk ze sprzedaży wejściówek zostanie przekazany na cele programu "Podziel się posiłkiem" - wsparcie dla organizacji realizujących lokalne projekty w zakresie dożywiania dzieci i edukacji nt. prawidłowego żywienia dzieci w całej Polsce.

Polscy piłkarze zagrają w grupie B. Ich rywalami będą zawodnicy z Portugalii, Australii, Arabii Saudyjskiej i Senegalu.

Więcej o: