Stworzyłeś już własny klub w FIFA 22? Zobacz jak to zrobić

EA Sports poszło o krok dalej i w FIFIE 22 urozmaiciło tryb kariery. W najnowszej edycji gracze nie muszą już wybierać prawdziwego klubu, a mogą stworzyć zupełnie nowy, z własnym herbem, stadionem, a nawet przyśpiewkami kibiców! Zobacz jak to zrobić.

FIFA 22 swoją premierę miała 1 października. Jednym z nowości w grze jest wzbogacenie trybu kariery o tworzenie własnego klubu. Przedstawiliśmy cały proces krok po kroku.

Zobacz wideo Historia serii FIFA - od Świerczewskiego do Mbappe

Zostań najlepszym menedżerem na świecie

W trybie kariery możemy budować swoją markę jako zawodnik lub jako trener. My wybraliśmy tę drugą opcję, by móc stworzyć nowy klub, którym będziemy mogli zarządzać. Proces tworzenia postaci jest raczej dosyć prosty – wybieramy konkretny model, nazywamy go, możemy lekko modyfikować wygląd. Poniżej zdjęcie nowego menedżera podczas prezentacji.

Menadżer w trybie kariery FIFA.Menadżer w trybie kariery FIFA. screenshot

Tworzenie klubu od podstaw

Przejdźmy do najważniejszego, czyli wyboru tworzenia klubu. By to zrobić, najpierw trzeba wybrać opcję „stwórz swój klub". 

Nie ma klubu bez nazwy. Na początek czeka nas krótki proces wymyślenia informacji klubowych, takich jak nazwa klubu, czy skrót. W naszym przypadku są to FC Orły. Ponadto można wybrać pseudonim z listy przygotowanej przez FIFĘ. My zdecydowaliśmy się na Mad Lads, jednak możliwości jest kilkadziesiąt.

Pole wpisywania nazwy klubu w FIFIE.Pole wpisywania nazwy klubu w FIFIE. screenshot

W następnym kroku wybieramy ligę, w której chcemy rywalizować, a także zespół, pod który będziemy się „podszywać". Tutaj do wyboru są wszystkie kluby, które znajdują się w pozostałych trybach, można więc przejąć przykładowo kadrę Lecha Poznań, jeśli chcemy aby nasz zespół występował w Ekstraklasie. Następnie wybieramy swojego odwiecznego rywala.

Twarze Ronaldo i Messiego negatywnie zaskakują w eFootball 2022.To jest konkurencja dla FIFA 22? Absurd! Komiczny wygląd Messiego i Ronaldo

Pobaw się w architekta i projektanta mody

Zaczyna się najciekawsza część. W 4. kroku wybieramy identyfikacje wizerunkową drużyny. Tworzymy tym samym stroje podstawowe i wyjazdowe, a także herb. We wszystkich przypadkach jest naprawdę sporo możliwości do wyboru, widocznych na poniższych screenach. Zarówno stroje, jak i herby przypominają rozwiązania z prawdziwego świata, można je jednak modyfikować na swój sposób.

Pojawiła się możliwość stworzenia herbu.Pojawiła się możliwość stworzenia herbu. screenshot

Pojawiła się możliwość stworzenia strojów.Pojawiła się możliwość stworzenia strojów. screenshot

Dalej czeka nas absolutny majstersztyk – tworzenie stadionu. Wybieramy tutaj różne, przygotowane przez EA areny, na których będziemy rozgrywali swoje mecze. To jednak nie wszystko. Możemy zmienić wygląd trybun poprzez nadanie im innych kolorów, a także murawę, przy której możemy wybrać jeden z kilkunastu wzorów. Odradzamy jednak trawy przyciętej w kształcie kółek – wygląda to interesująco, ale gra na takim boisku na dłuższą metę jest problematyczna.

W FIFIE istnieje możliwość modyfikowania atmosfery i wyglądu stadionu.W FIFIE istnieje możliwość modyfikowania atmosfery i wyglądu stadionu. screenshot

Na koniec prawdziwa wisienka na torcie – atmosfera. Chcecie, by wasz klub dopingowano tak, jak to się robi na Anfield? Wybierzcie doping kibiców The Reds, a także hymn You’ll Never Walk Alone. Imponuje wam atmosfera znana ze stadionu Chelsea? Wybierzcie przyśpiewkę The Blues, a także muzykę, która puszczana jest po golach na Stamford Bridge. Możliwości i konfiguracji jest tutaj sporo. Do wyboru są przyśpiewki kibiców, hymn, a także muzyka po golach. W każdym „dziale" mamy bardzo duży wybór. Dzięki temu w trakcie gry można poczuć się jak na meczu Premier League czy Bundesligi.

Wojciech SzczęsnyFIFA 22. Oni najlepiej zabezpieczą bramkę. Najlepsi bramkarze w grze

Konfiguracja składu

Następnym krokiem będzie zbudowanie drużyny. Tutaj również mamy duży wpływ na to, jak będzie wyglądała wyjściowa jedenastka. Najpierw wybieramy ocenę ogólną zespołu – wraz z jej zwiększaniem, rosną również oceny poszczególnych piłkarzy. Następnie można ustawić wiek składu, a także budżet transferowy. Jeśli lubicie wyzwania, polecamy ustawić bardzo młody wiek i niski budżet – wtedy będziecie mogli wychowywać perełki niskim kosztem i sprzedawać je do innych klubów, jednocześnie się bogacąc.

Do wyboru jest również zakładka „oczekiwania zarządu". To od niej najwięcej zależy, bowiem będzie to kierunek, w jakim zmierza klub. Do wyboru jest sześć opcji:

  • Mały klub
  • Koncentracja na młodzieży
  • Koncentracja na rozgrywkach krajowych
  • Duże zadłużenie
  • Własne
  • Piłkarski Gigant

Wartości w drugiej części ulegają zmianie w zależności jakie oczekiwania zarządu się ustawi.

Dalsze ustawienia w trybie 'stwórz swój klub'.Dalsze ustawienia w trybie 'stwórz swój klub'. screenshot

Formalności na zakończenie

W ostatnim kroku czeka nas ustawienie ostatnich szczegółów kariery. Jest możliwość włączenia rozgrywek europejskich i okna transferowego od pierwszego sezonu. Jest również opcja otwarcia się na propozycje objęcia reprezentacji. Ustawia się także trudność meczu, długość połowy i styl negocjacji. I to tyle! Jak przekazuje FIFA „Czas zabłysnąć!".

Na start czeka nas nagranie z prezentacji menedżera po objęciu klubu. Później zaś to już stary, dobry tryb kariery, czyli zarządzanie całym klubem, przeprowadzanie transferów, czy rozgrywanie spotkań. Pozostaje tylko wspinać się po szczeblach kariery i zaprowadzić swój klub na szczyt.

Tryb 'stwórz swój klub' w FIFIE.Tryb 'stwórz swój klub' w FIFIE. screenshot

Kylian Mbappe na okładce FIFY 22FIFA 22 już dostępna! Sprawdź najważniejsze informacje o grze

Więcej o: