Jak FIFA wpłynęła na popkulturę? Od dawna to już nie tylko gra

FIFA wychodzi na rynek nieprzerwanie od 1994 roku. Przez 27 lat gra stała się kultową serią i stała się hegemonem wśród sportowych symulatorów. W tym czasie wpisała się również na stałe do popkultury. Pojawia się na kadrach filmowych, w tekstach piosenek, a czasami jest po prostu zwykłym pretekstem, by spotkać się ze znajomymi.

FIFA 22 miała swoją premierę 1 października. Będzie to 29. edycja produktu amerykańskiego studia EA Sports. FIFA jednak od dawna nie jest już tylko grą, a stałym elementem popkultury.

Zobacz wideo Historia serii FIFA - od Świerczewskiego do Mbappe

FIFA inspiracją raperów

Znakomitym przykładem na przenikanie FIFY do świata popkultury jest jej częsta obecność w rapowych tekstach. By nie szukać daleko, wystarczy zajrzeć na polskie podwórko. Raper olszakumpel, członek grupy Chillwagon napisał kiedyś piosenkę, która nosiła nawet tytuł „FIFA". Gra była również inspiracją dla Filipa Szcześniaka, którego pseudonim artystyczny wziął się z nazwy jego konta w trybie menadżerskim FIFY. Taco Hemingway od wtedy nie był już tylko trenerem wirtualnej drużyny, ale stał się również znaną osobistością w świecie muzyki.

O przenikaniu się dwóch kultur – rapu i gier z serii FIFA – świadczy również nowy ambasador symulatora – Bedoes. Bydgoski raper został partnerem FIFY 22. To jedyny ambasador w Polsce, który nie jest związany profesjonalnie z grami komputerowymi. O FIFIE swego czasu rapował również jego kolega z wytwórni – Mata. Mowa o kawałku NCBT Freestyle, a na teledysku dosyć często przebijają się sceny z FIFĄ na pierwszym planie.

 

FIFA to muzyka również pod innym względem. Grze zawsze towarzyszy soundtrack, który wpada często do głowy na długie lata. Dzieje się tak, bo deweloperzy przykładają dużą wagę do tego, co będzie lecieć w tle i nie traktują tej części produkcji po macoszemu. Z tego względu do współpracy często zapraszani są czołowi muzycy z całego świata. W FIFIE 22 twórcą przewodniej piosenki będzie DJ Snake. W poprzednich latach EA zapraszało do współpracy takich artystów jak Avicii, Imagine Dragons, Kasabian, Kygo, Disclosure, John Newman czy Bastille. Twórcy nie oszczędzają na soundtracku, co doceniają gracze. Warto również zwrócić uwagę, że ścieżka dźwiękowa może kształtować gust muzyczny. Gracze podczas rozgrywki mogą bowiem zaznajomić się z nowymi artystami, czy stylami muzycznymi.

FIFA pomostem dla dwóch światów

Gra od EA Sports stanowi świetne połączenie środowisk muzycznych i gamingowych, najczęściej jest jednak mostem dla bardziej oczywistej pary – graczy i sportowców. Youtuberzy zajmujący się FIFĄ od dawna nie są już tylko osobami z internetu, siedzącymi przed konsolami, ale coraz częściej nagrywają materiały z piłkarzami światowego formatu. Jeden z najbardziej znanych „fifaczy" na świecie – W2S – nagrywał filmy m.in. z Edenem Hazardem, piłkarzami Manchesteru City, a nawet z Cristiano Ronaldo.

FIFA z resztą to najczęstszy wybór wśród gier dla piłkarzy, którzy w ten sposób relaksują się po treningach. Jest to również stały element każdego zgrupowania reprezentacji, czy wyjazdów klubowych na mecze na obcym terenie. Zawsze kilku piłkarzy zabiera ze sobą konsolę do gry, a wraz z nią FIFĘ, by zabić nudę w oczekiwaniu na kolejny trening lub spotkanie.

Pretekst na piwo ze znajomymi

FIFA to nie tylko stały element piłkarskich zgrupowań, ale także zwyczajnych kontaktów towarzyskich. Gdy myślimy o idealnej grze multiplayer na wieczorne spotkania ze znajomymi, od razu do głowy wpada FIFA. Dwa pady wystarczą, by przeprowadzić lokalny turniej trwający jeden wieczór. Czasami warto też sięgnąć po kolejny zestaw kontrolerów, by zaangażować w rozgrywkę więcej osób. Z nutą rywalizacji wieczór ze znajomymi jest od razu ciekawszy.

FIFĘ można również wykorzystać jako narzędzie do podtrzymania znajomości. Gra ma przecież opcję rozgrywki online, którą można wykorzystać, gdy nie możemy spotkać się ze znajomymi. Obecnie konsole posiadają również czaty głosowe, dzięki czemu tradycja wspólnych wieczór „z FIFĄ" może zostać podtrzymana, nawet na odległość.

Częstym zabiegiem są również oddolne inicjatywy graczy. Dochodzi do tego, że zawiązują się ligi osiedlowe czy turnieje organizowane w pubach. To nie tylko świetna okazja do sprawdzenia swoich umiejętności, ale przede wszystkim do integracji czy zawiązania nowych znajomości. FIFA już dawno wyszła poza ramy zwykłej gry, której gracze zaszywają się w swoim pokoju i grają w nią po nocach. To część życia w społeczności, której gry stanowią coraz częściej nieodzowny element.

FIFA już dawno przestała być tylko grą. A o tym jak mocną jest marką świadczy fakt, że coraz więcej osób, gdy wypowiemy nazwę "FIFA", pomyśli właśnie o grze, a nie o Międzynarodowej Federacji Piłkarskiej. Popkulturowy fenomen prawdopodobnie sprawi, że kolejny raz październik będzie miesiącem kolejnej edycji produkcji EA Sports.

Gra FIFA 22 będzie dostępna od 1 października na PlayStation™5, Xbox Series X|S, komputery stacjonarne na platformach Origin™ i Steam, Stadia oraz na PlayStation™ 4 i Xbox One.

Więcej o:
Copyright © Agora SA