Jesteśmy gotowi! "Stary futbol, z kibicami na trybunach, wróci już naprawdę niedługo"

- Jesteśmy gotowi na wznowienie rozgrywek w wielu krajach, słuchamy się medycznych autorytetów, jednak jestem przekonany, że stary futbol, z kibicami na trybunach, wróci już naprawdę niedługo - powiedział prezydent UEFA, Aleksander Ceferin

Prezydent UEFA - Aleksander Ceferin - udzielił wywiadu brytyjskiemu "Guardianowi". Szef Europejskiej Federacji Piłkarskiej odpowiada w nim na pytania m.in. dotyczące pandemii koronawirusa i tego, jak zmieni ona świat i futbol.

Zobacz wideo Mistrzostwa Europy przełożone! Konsekwencje koronawirusa w sporcie

- Musimy jeszcze wykonać mnóstwo pracy. W minionym tygodniu byłem w Szwajcarii po raz pierwszy od dwóch miesięcy i miałem spotkania od 9 do 23. Mamy wiele informacji do przeanalizowania, wiele obaw związanych z kalendarzem i dziesiątki milionów dolarów, które stracimy. Trudno przez to zasnąć. Zresztą byłbym bardzo nieodpowiedzialny, gdyby po takich spotkaniach było inaczej. UEFA nie jest w złej sytuacji, nie jesteśmy zagrożeni, ale wciąż troszczymy się o ligi i kluby, więc mamy wiele pracy do wykonania - powiedział Słoweniec.

I dodał: Nie sądzę, by cokolwiek mogło zmienić świat na zawsze. Obecna sytuacja jest dla nas nowym doświadczeniem, ale kiedy ten cholerny wirus ustanie, świat wróci do normalności. Futbolu nie zmieniła I ani II Wojna Światowa, więc tym bardziej nie zmieni jej koronawirus. Ludzie mówią, że świat nie będzie taki sam po tej pandemii. Może to i racja, ale dlaczego mielibyśmy nie uważać, że dzięki niej świat stanie się lepszy? Dlaczego mielibyśmy nie stać się mądrzejsi i wreszcie zrozumieć, jak kruche jest nasze życie i jak bezradni jesteśmy w starciu z naturą? Wierzę, że z pandemii ludzkość wyciągnie odpowiednie wnioski.

"Stary futbol, z kibicami na trybunach, wróci już naprawdę niedługo"

Ceferin został też zapytany m.in. o przełożenie Euro 2020 i jego rozegranie w przyszłym roku. - Zanim podjąłem tę decyzję, miałem kilka bezsennych nocy. Najwcześniej zasypiałem dopiero koło czwartej nad ranem. Po jednej z takich nocy podjąłem decyzję o przełożeniu turnieju na przyszły rok i zasnąłem na kilka godzin. Dziś wiem, że to była dobra decyzja. Postawiłbym nawet milion dolarów na to, że turniej na pewno odbędzie się w przyszłym roku. Dlaczego miałoby być inaczej? Wirus nie będzie trwał wiecznie. Uważam nawet, że sytuacja na świecie poprawi się szybciej, niż wielu osobom się wydaje - powiedział prezydent UEFA.

I zakończył: To poważna sytuacja, ale niemal wszędzie liczba zachorowań spada, a my jesteśmy coraz ostrożniejsi. O wirusie wiemy coraz więcej. Poza tym z natury jestem optymistą i nie lubię apokaliptycznych wizji, że czeka nas druga, trzecia, a może i piąta fala zachorowań. Każdy z nas kiedyś umrze, ale czy to powód, by zamartwiać się tym już teraz? Jesteśmy gotowi na wznowienie rozgrywek w wielu krajach, słuchamy się medycznych autorytetów, jednak jestem przekonany, że stary futbol, z kibicami na trybunach, wróci już naprawdę niedługo.

Pobierz aplikację Sport.pl LIVE na Androida i na iOS-a

Sport.pl LiveSport.pl Live .

Więcej o: