Oficjalnie: Wprowadzili dodatkowe zmiany w futbolu! Jest jedno zastrzeżenie

International Football Association Board, czyli organizacja zajmująca się tworzeniem oraz nowelizacją przepisów gry w piłkę nożną oraz futsal, wprowadziła korektę przepisów dotyczących zmian w trakcie meczów. Od teraz trenerzy będą mogli ich przeprowadzić aż pięć.

Tymczasowe zmiany wprowadzone przez IFAB związane są z pandemią koronawirusa i mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa zawodników. Od teraz trenerzy będą mogli dokonać pięciu zmian w trakcie meczu. Co jednak istotne, by nie zbytnio nie wydłużać spotkań, szkoleniowcy będą mogli dokonywać zmian tylko trzykrotnie.

Zobacz wideo Piekarski: Jak czasem słyszę ministra Szumowskiego... Ludzie mogą złapać się za głowę

Tymczasowe zmiany wchodzą w życie z natychmiastowym skutkiem i, przynajmniej na razie, mają obowiązywać do końca sezonu 2020/21. IFAB oraz FIFA w przyszłości podejmą decyzję, czy zmiany w przepisach obowiązywać będą dłużej, czy też od rozgrywek 2021/22 wrócimy do trzech zmian na mecz.

Przepis w podsumowaniu:

  • Każda drużyna może dokonać maksymalnie pięciu zmian,
  • Aby zmniejszyć zakłócenia meczu, każda drużyna będzie miała maksymalnie trzy możliwości dokonywania zmian; zmiany mogą być dokonywane także w przerwie meczu
  • Jeśli drużyny dokonają zmian w tym samym czasie, będzie to liczone jako jedna z trzech możliwości każdej drużyny,
  • Niewykorzystane zmiany oraz okazje do nich przechodzą do dogrywki,
  • Tam, gdzie rozgrywki dopuszczają jedną dodatkową zmianę w dogrywce, drużyny otrzymają po jednej dodatkowej szansie na przeprowadzenie zmiany. Te mogą być także przeprowadzone przez rozpoczęciem dogrywki oraz w jej przerwie.

Czytaj też:

Pobierz aplikację Sport.pl LIVE na Androida i na iOS-a

Sport.pl LiveSport.pl Live .Więcej o: