Plan dokończenia ligi zaakceptowany przez rząd. Co z otwarciem stadionów na treningi?

Czy w sobotę rząd ogłosi otwarcie części ośrodków treningowych? Premier Mateusz Morawiecki i minister Danuta Dmowska-Andrzejuk zapowiedzieli konferencję prasową. W grę wchodzi otwarcie już od poniedziałku 27 kwietnia lub od początku maja.

Od 20 kwietnia piłkarze i sztaby drużyn Ekstraklasy są w domowej izolacji. Wszystkie kluby składają codzienne raporty o stanie zdrowia, tylko w poniedziałek zabrakło meldunku z jednego klubu. A w piątek ministerstwo sportu zaakceptowało założenia opracowywanego od kilku tygodni plan powrotu rozgrywek piłkarskich (trzech najwyższych lig i Pucharu Polski). Teraz pozostaje jeszcze doprecyzowanie planu – potrzebne było zielone światło dla podstawowych założeń, żeby dogrywać szczegóły – oraz najważniejsza obecnie sprawa: otwarcie ośrodków treningowych.

Zobacz wideo Arka: Chcemy dokończyć sezon. W zamian oczekujemy nowych zasad

Jednym z zaleceń podczas rozpoczętej 20 kwietnia izolacji piłkarzy i sztabów było to, że zawodnicy dla zminimalizowania ryzyka zakażenia powstrzymują się na razie przed trenowaniem w parkach i lasach, mimo że te są już od początku tygodnia otwarte. Do treningów na świeżym powietrzu mieliby wrócić już na obiektach treningowych, po otwarciu boisk treningowych. Najbardziej optymistyczne założenia mówiły o powrocie 27 maja i to jest nadal realne. Ale nie udało nam się w piątek potwierdzić, czy na zapowiedzianej na sobotę konferencji premiera i minister sportu zostanie ogłoszona taka decyzja. Wszystko wskazuje na to, że jeśli otwarcie ośrodków treningowych – nie tylko piłkarskich i przygotowań olimpijskich, ale też np. kortów tenisowych – nie nastąpi już w poniedziałek, to następnym terminem będzie początek maja. A po długim weekendzie, 4 maja, czeka Ekstraklasę dzień próby, czyli pierwsza seria badań na koronawirusa. Po nich można byłoby stopniowo powiększać grupy treningowe, a z czasem wrócić do treningów drużynowych i – po kolejnej rundzie testów – do gry. Według optymistycznych założeń: od 29 maja.

Przeczytaj także:

Więcej o:
Copyright © Agora SA