Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Prezydent UEFA ma wątpliwości ws. dokończenia sezonu. "Fatalne skutki dla klubów"

- Jest za wcześnie, by się poddawać w walce o dokończenie sezonu w europejskich ligach. Taka decyzja miałaby fatalne skutki dla klubów i samych lig. Jesteśmy w stanie dokończyć rozgrywki, jednak musimy szanować opinie autorytetów w temacie zdrowia - w rozmowie z "Corriere della Sera" powiedział prezydent UEFA, Aleksander Ceferin. Jednocześnie zaznaczył on, że zakończenie wszystkich europejskich rozgrywek między wrześniem i październikiem będzie bardzo trudnym zadaniem.

Nadal nie wiadomo, czy uda się dokończyć sezon 2019/20 w większości europejskich lig. Ich władze co prawda układają plany wznowienia rozgrywek, ale na to wznowienie pozwolić musi sytuacja związana z pandemią koronawirusa. Choroba na razie jednak zwalnia bardzo nieznacznie i nie wiadomo, kiedy możliwy będzie powrót meczów piłkarskich na stadiony. W ostatnich tygodniach pojawiało się wiele opinii na temat tego, że sezony powinny być anulowane lub zakończone z uwzględnieniem układu tabeli po ostatniej pełnej kolejce. Takie rozwiązanie rozważają m.in. w Belgii, gdzie rada nadzorcza ligi podjęła już wstępną decyzję (kluby będą głosować w piątek). Inne kraje podchodzą do tego pomysłu jednak niechętnie, podobnie jak władze UEFA

Zobacz wideo Sportowa rozmowa dnia. Z Tomaszem Pasiecznym - skautem Arsenalu , rozmawia Dawid Szymczak

Prezydent UEFA: "Jest za wcześnie, by kończyć sezon w europejskich ligach"

O pomyśle zakończenia sezonu 2019/20, w rozmowie z włoskim dziennikiem "Corriere della Sera" opowiedział Aleksander Ceferin, prezydent europejskiej federacji piłkarskiej. - Jest za wcześnie, by się poddawać w walce o dokończenie sezonu w europejskich ligach. Taka decyzja miałaby fatalne skutki dla klubów i samych lig. Jesteśmy w stanie dokończyć rozgrywki, jednak musimy szanować opinie autorytetów w temacie zdrowia - przyznał 52-latek.

I dodał, odpowiadając na pytanie o możliwość dokończenia rozgrywek między wrześniem i październikiem: Nie mamy konkretnej daty, do której powinny skończyć się sezony, ale nie widzę możliwości, by stało się to między wrześniem a październikiem. To za późno. To miałoby ogromny wpływ na kalendarz kolejnych rozgrywek, które przecież muszą skończyć się wcześniej z powodu mistrzostw Europy.

Ceferin zabrał też głos na temat trudnej sytuacji finansowej klubów, które nie generują przychodów w czasie zawieszenia rozgrywek. Aby im pomóc, UEFA zawiesi niektóre restrykcje wynikające z zasad Finansowego Fair Play. - Zawiesiliśmy już pewne warunki, ale nie będziemy rezygnować całkowicie z FFP. Do tej pory przyniosło wiele korzyści, ale z drugiej strony musi pomagać, a nie być przeszkodą. Będziemy elastyczni. Jednym z dobrych pomysłów może być wydłużenie trwania okna transferowego.

Przeczytaj także: