Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Liga Mistrzów zostanie dograna? "To będzie niewzykle trudne"

Dogranie obecnego sezonu Ligi Mistrzów będzie niezwykle trudne do zrealizowania - czytamy w "Sport Illustrated".

Koronawirus sparaliżował piłkarski świat. Mistrzostwa Europy zostały przełożone na przyszły rok, nie grają niemal wszystkie ligi piłkarskie na świecie. Wstrzymano także rozgrywki Ligi Mistrzów i Ligi Europy. Przedstawiciele UEFA zastanawiają się, jak dokończyć sezon. Na 23 kwietnia zaplanowano wirtualne spotkanie z szefami wszystkich federacji. Wtedy mamy poznać ostatecznie rozstrzygnięcia. 

Jak informuje BBC, rozgrywki ligowe mają zostać dograne do lipca, a europejskie puchary zakończone w sierpniu. Pojawia się nawet nieoficjalna data finałów: Ligi Europy 26 sierpnia w Gdańsku, a Ligi Mistrzów 29 sierpnia w Stambule. Możliwe, że od ćwierćfinałów nie będzie dwumeczów, a tylko jedno spotkanie. Rozważane jest także rozegranie miniturnieju finałowego. 

"Sport Illustrated" twierdzi jednak, że dogranie Ligi Mistrzów będzie niezwykle trudne. Dlatego, że UEFA chce, aby rozgrywki LM zostały wznowione dopiero, gdy ligi krajowe zostaną dokończone. Tymczasem wciąż nie wiadomo, czy Bundesliga faktycznie wróci w maju. Piątkowe spotkanie przedstawicieli klubów Premier League nie przyniosło żadnych ustaleń, zaś w Serie A, Ligue 1 i Primera Division wcale sytuacja nie wygląda lepiej. I dziś trudno wskazać nawet daty, kiedy owe ligi miałyby wznowić rozgrywki. W tej chwili w piłkę gra się jedynie w Nikaragui, na Białorusi i w Tajwanie.

W "Sport Illustrated" czytamy także, że nawet jeśli LM zostanie wznowiona bez udziału kibiców, to i tak na stadionie będą setki ludzi. Oprócz piłkarzy i sztabów szkoleniowych są to: dziennikarze, medycy, ochroniarze, stewardzi i wielu innych. A przecież jeden pozytywny wyniki na koronawirusa wśród tych ludzi może na nowo sparaliżować całe drużyny.

Zobacz wideo "Ten rekord transferowy przetrwa najdłużej w historii. Silni przetrwają" [SEKCJA PIŁKARSKA #42]

W dodatku sytuację utrudnia fakt, że LM została przerwana w momencie, gdy rywalizacja nie została zakończona w 1/8 finału. Wiemy, że Liverpool i Borussia pożegnały się z turniejem (awansowały: Atletico i PSG), ale pozostałe pary wciąż nie wyłoniły zwycięzców.

Jednak większość lig krajowych nie ma jeszcze realistycznej daty wznowienia na radarze, a UEFA jasno wyraziła chęć polerowania tych lig przed zajęciem Ligi Mistrzów i Ligi Europy. Niemiecki plan wznowienia gry w Bundeslidze za zamkniętymi drzwiami na początku maja mógłby zostać odrzucony. Piątkowe spotkania w Premier League nie przyniosły żadnej jasności co do tego, kiedy jego zespoły mogą ponownie zagrać. Stało się jasne i powszechnie akceptowane (to znaczy poza Białorusią i Nikaragui), że tylko wtedy, gdy zaufani urzędnicy zdrowia publicznego dadzą zielone światło, będą pasować - nawet ci za zamkniętymi drzwiami -. Niezależnie od tego, nawet najlepsze plany zwrotu nie mogą uwzględniać krzywej jednego pozytywnego testu koronawirusa.