Pierwsza europejska liga podała datę restartu. "Ludzie specjalnie rozmieszczeni po arenie"

Czesi powoli chcą luzować obostrzenia wprowadzone na czas epidemii koronawirusa. Od drugiego tygodnia kwietnia czeski rząd zachęca do wychodzenia na spacery i uprawiania indywidualnego sportu. Czesi jako pierwsi podali też datę wznowienia tamtejszej ligi piłkarskiej.

Jak poinformowała Polska Agencja Prasowa, rozgrywki czeskiej ekstraklasy mogą zostać wznowione 8 czerwca. Oficjalnie przekazał to minister zdrowia Adam Vojtech. Pewne jest również to, że liga wystartuje bez udziału dużych grup kibiców. Na obiektach sportowych będzie mogło przebywać maksymalnie 50 osób, które będą odpowiednio rozmieszone po arenie.

W tym momencie liderem czeskiej ligi jest Slavia Praga, która ma 58 punktów i 8 punktów przewagi nad drugą Viktorią Pilzno.

Minister zdrowia zachęca do ruchu

Od tego tygodnia Czesi mogą w określonych warunkach powrócić do sportowej aktywności. W kraju można jeździć na rowerze i biegać (w lasach nawet bez maseczek). Oficjalnie zatwierdził to czeski minister zdrowia, który obecnie nakłania do sportowej aktywności mieszkańców. W wydanym rozporządzeniu najwyżej stawiał bieganie, spacery, jazdę na rowerze i gimnastykę. Wszystko możliwe do uprawiania na świeżym powietrzu.

Sporty zatwierdzone przez ministerstwo to: bieganie, jazda na rowerze, spacery, jazda konna, na rolkach, łyżwach, skateboarding, golf pomiędzy maksimum dwoma osobami, tenis ziemny i stołowy, badminton, siatkówka (w wydaniu plażowym), siatkonoga, sporty wodne, żeglarstwo, kajakarstwo, czy windsurfing, a także strzelectwo, sporty walki i lotnictwo.

Czesi luzują ograniczenia

Czesi mogą uprawiać dyscypliny, w których nie muszą mieć bezpośredniego kontaktu z rywalem. To znakomita wiadomość dla tysięcy golfistów, a także tenisistów. U naszych południowych sąsiadów jest ich niemal pół miliona. Tenisowe korty są tam tak samo liczne jak piłkarskie boiska. - Miło było wreszcie zagrać na zewnątrz - powiedziała Petra Kvitova w rozmowie z serwisem Sport.cz, choć sama nie wie, do czego ma się obecnie przygotowywać. Tenisowy sezon został wstrzymany. Trenerzy i młodzi adepci tenisa mają na razie inny problem. Trwa doprecyzowanie, jak w nowych realiach mają funkcjonować tenisowe szkółki.

Zobacz wideo Maseczki ochronne. Co należy wiedzieć? Jak zrobić samemu maseczkę?

Maseczki obowiązkowe

Warto zaznaczyć, że wprowadzany w Polsce obowiązek noszenia maseczek w Czechach obowiązuje od 18 marca. W miejscach publicznych musiał je nosić każdy. Zakładali je nawet prezenterzy telewizyjni. Teraz Czesi myślą o delikatnym kroku ku normalności. Również w świecie sportu. Więcej można przeczytać o tym w tekście Kacpra Sosnowskiego.

W Czechach było w środę po południu 6111 zakażonych, a z powodu koronawirusa zmarło 161 osób.

Przeczytaj również:

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.