Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Kolejne zmiany w Euro, których miało nie być. UEFA już rozpoczęła rozmowy

Przyszłoroczny termin może nie okazać się jedyną zmianą, jaka dotknie piłkarskie mistrzostwa Europy. "Daily Mail" poinformowało, że turniej może zostać rozegrany w mniejszej liczbie miast.

12 - w tylu miastach miały zostać rozegrane piłkarskie mistrzostwa Europy. Miały, jednak po przełożeniu turnieju na przyszły rok, nie jest to już takie pewne. Wszystko oczywiście przez skutki pandemii koronawirusa. "Daily Mail" poinformowało, że UEFA rozpoczęła już nawet rozmowy na temat zmian w turnieju, spowodowanych niepewnością w kilku krajach-gospodarzach.

Zobacz wideo Euro 2020 przełożone.

Euro odbędzie się w mniejszej liczbie miast?

Anglicy precyzują, że największe obawy dotyczą Hiszpanii i Włoch, gdzie turniej miał odbyć się w Bilbao oraz Rzymie. W obu tych krajach zanotowano jednak wysokie liczby zgonów oraz ogromne straty. Z tego powodu obaj gospodarze coraz mniej chętnie zapatrują się na obowiązek organizacji turnieju piłkarskiego w przyszłym roku.

Wątpliwości dotyczą również stadionów, których przyszłoroczny, letni kalendarz, jest już napięty do granic możliwości. Tak było w przypadku Wembley, gdzie zaplanowane są nie tylko mecze fazy grupowej, ale też oba półfinały i finał turnieju. Największy stadion na Wyspach dużą część swojego budżetu opiera na wydarzeniach pozasportowych. Dlatego, by wyrównać bilans zysków i strat w związku z Euro 2020, na przyszły rok zaplanowano tam bardzo dużą liczbę koncertów.

Teraz, z powodu przesunięcia turnieju o 12 miesięcy, Wembley z większości z nich musiało zrezygnować. To spowodowało kolejne straty, które szef FA - Mark Bullingham - szacuje obecnie na około 100-150 milionów funtów. Podobne problemy z terminami mają mieć stadiony w Glasgow, Dublinie oraz Amsterdamie. 

Jednym z warunków przesunięcia Euro, jakie stawiała UEFA, był brak zmian na mapie turnieju. Teraz jednak stanowisko federacji ma się powoli zmieniać. Zwłaszcza że prezydent UEFA -  Aleksander Ceferin - nigdy nie był zwolennikiem rozegrania turnieju aż w 12 miastach. Słoweniec nie mógł jednak wprowadzać żadnych zmian, gdyż format rozgrywek zatwierdził jego poprzednik - Michel Platini.

- Przewidujemy, że turniej odbędzie się w dniach od 11 czerwca do 11 lipca 2021 roku. Naszym zamiarem jest identyczne odwzorowanie harmonogramu meczów w tych samych miastach-gospodarzach. Na tym etapie nic nie jest jednak potwierdzone, a UEFA prowadzi rozmowy z 12 miastami - powiedział rzecznik prasowy europejskiej federacji, cytowany przez "Daily Mail".

Czytaj też:

Pobierz aplikację Sport.pl LIVE na Androida i na iOS-a

Sport.pl LiveSport.pl Live .