Sport.pl
  
Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Ksiądz i prezes Paweł Guminiak: Splądrowane zostało wszystko. Boję się, że to dopiero początek

- Kradzież wyglądała na obmyśloną, jakby ktoś dobrze znał plan naszych obiektów. Splądrowane zostało praktycznie wszystko. Każdy kontener, magazyn, pomieszczenie gospodarcze. Wciąż liczymy straty. Niestety obawiam się, że to dopiero początek takich kradzieży - mówi Paweł Guminiak, prezes Olimpii Elbląg.

"Klubowy raport" to cykl autorstwa dziennikarzy Sport.pl dotykający problemów, z którymi przyszło się teraz mierzyć polskim klubom piłkarskim. I tym dużym - z ekstraklasy, i tym mniejszym - z niższych lig. Codziennie o 8 na Sport.pl i Gazeta.pl.

Drugoligowa Olimpia Elbląg to klub dość nietypowy, bo jego prezesem jest... ksiądz. Paweł Guminiak, proboszcz z Cieplic, prowadzi elbląski klub od czerwca 2013 roku. To właśnie z nim udało nam się skontaktować po tym, jak klub za pośrednictwem mediów społecznościowych poinformował, że stracił sprzęt o wartości kilkudziesięciu tysięcy złotych.

- Do włamania doszło na obiektach przy ul. Moniuszki w Elblągu, a więc tam, gdzie trenuje głównie nasza młodzież. To znaczy: trenowała, bo wiadomo, że w ostatnim czasie tych zajęć nie było, więc ludziom, którzy tam pracowali, też daliśmy trochę wolnego. No i niestety ktoś to wykorzystał. Najprawdopodobniej w nocy z piątku na sobotę, bo wtedy dostaliśmy sygnał z naszego alarmu - mówi Guminiak.

Zobacz wideo

"Splądrowane zostało dosłownie wszystko"

- Kradzież wyglądała na obmyśloną, jakby ktoś dobrze znał plan obiektu. Sprytnie poodcinano prąd, potrafiono wyłamać wkładki, zniszczyć klamki, a nawet wyważyć balkonowe okno. Splądrowane zostało praktycznie wszystko. Każdy kontener, magazyn, pomieszczenie gospodarcze. Szczęście w nieszczęściu, że to, co najcenniejsze, a więc nasze kosiarki oddaliśmy akurat do serwisu. Ale wszystko inne zginęło. Narzędzia do pielęgnacji boisk, przeróżne sprężarki, ale też piłki oraz inny sprzęt sportowy, a nawet zwykłe przedłużacze do prądu - wymienia Guminiak.

- Ile wynoszą straty? Kilkanaście tysięcy złotych, ale może być więcej. To na razie nasze wstępne szacunki. Sporządzamy właśnie raport dla policji. W poniedziałek też mamy spotkanie w klubie, gdzie szczegółowo  będziemy przeglądać monitoring. Nie tylko z piątku na sobotę, lecz także z wcześniejszych dni, bo, jak mówię, kradzież wygląda mi na zaplanowaną. Może ktoś już wcześniej się tam kręcił, sprawdzał teren, a może już nawet próbował coś wynosić - zastanawia się Guminiak.

I dodaje: - Te straty dla nas są tym bardziej bolesne, że Olimpia nigdy nie była klubem, w którym się przelewało. Próbujemy sobie jakoś radzić, ale nawet w normalnych czasach nie jest łatwo. A dziś czasy są wyjątkowe, trudne. Sparaliżowany jest nie tylko sport, lecz także inne dziedziny życia, co też niestety odbija się na nas, bo wszelkie umowy promocyjne, które zawarliśmy, przestały funkcjonować praktycznie z dnia na dzień.

Prezes Olimpii apeluje do kibiców o wsparcie

O tym, że Olimpia może wpaść w poważne kłopoty, Guminiak mówił już tydzień temu w rozmowie z portEl.pl, Elbląską Gazetą Internetową. Poprosił wtedy kibiców o wsparcie. - Apeluję o mobilizację. Zawsze w trudnych momentach można na was liczyć. Jeszcze nigdy nie prosiłem was o pomoc finansową dla Olimpii, ale chyba nadszedł ten czas. Wasze wsparcie jest potrzebne, aby nasz klub mógł przetrwać tę trudną sytuację, żeby Olimpia mogła grać na centralnym poziomie, aby młodzież mogła szkolić się w najlepszych warunkach i pod okiem wykwalifikowanej kadry trenerskiej, żeby jak najwięcej młodzieży mogło przechodzić do seniorów - mówił Guminiak.

Prezes Olimpii poinformował wtedy, że klub rozpocznie dwie akcje na portalu zrzutka.pl. Jedna z nich będzie poświęcona zebraniu środków na wywiązanie się ze zobowiązań kontraktowych wobec zawodników i przygotowania się do nowego sezonu (TUTAJ). Druga będzie miała na celu zapewnienie finansowania akademii (TUTAJ).

"Mam obawy, że ta kradzież to niestety początek"

Olimpia Elbląg po 22 meczach zajmuje piąte miejsce w tabeli II ligi. Zespół chciał włączyć się w walkę o awans na zaplecze ekstraklasy, ale sezon został przerwany z powodu pandemii koronawirusa. I dzisiaj nikt nie wie, co będzie dalej. Zbigniew Boniek w rozmowie z "Przeglądem Sportowym" co prawda powiedział, że zawodnicy i kluby muszą być gotowi na powrót do piłkarskiego życia w każdej chwili, ale to wcale nie musi nastąpić szybko, bo UEFA pozwoliła wydłużyć rozgrywki nawet do 19 lipca.

- Najbardziej prawdopodobny wydaje się scenariusz zakładający, że sezon nie zostanie dograny do końca. To będzie najbardziej niesprawiedliwe rozwiązanie dla klubów, które będą musiały spaść, i dla tych, które jak np. nasza Olimpia, nie będą miały szans na grę w barażach. Dlatego mimo wszystko mam nadzieję, iż liga jednak ruszy. Że uda się opanować tę epidemię na tyle, byśmy zaczęli grać. Bo jeśli to się uda, jeśli zaczniemy grać, wszystkim nam będzie łatwiej - mówi Guminiak.

- Ale obawiam się, że może być różnie. I że to niestety też dopiero początek takich kradzieży. Że dzisiaj ludzie, kiedy zaczynają tracić pracę, będą szukali sposobu na tani i łatwy zarobek. My rozumiemy, że jest ciężko, ludzie potrzebują pomocy. Ale chciałbym uczulić wszystkich, by reagowali na takie sytuacje. Czyli nie kupowali skradzionych przedmiotów, które często złodziej sprzedaje po zaniżonej cenie. Może nawet nie do końca świadomy, że przykładowo taka piłka nie kosztuje 15 czy 20 zł, a 150-200 - kończy Guminiak. 

Przeczytaj też:

Pobierz aplikację Sport.pl LIVE na Androida i na iOS-a

Sport.pl LiveSport.pl Live .

Więcej o:
Komentarze (69)
Ksiądz i prezes Paweł Guminiak: Splądrowane zostało wszystko. Boję się, że to dopiero początek
Zaloguj się
 • qwertura

  Oceniono 27 razy 27

  "Kradzież wyglądała na obmyśloną, jakby ktoś dobrze znał plan naszych obiektów." - tak zwani nasi tu byli...

 • mer-llink

  Oceniono 28 razy 20

  To tylko czubek góry lodowej.
  Za chwilę zaczną się kradzieże na wielką skalę. Najdalej tydzień... Włamania do domów, mieszkań. Już wiele domków działkowych, weekendowych jest przetrzepana, a nawet zagarnięta w całości. Policja o tym wie, ale nie publikuje danych, żeby nie wyglądało, że Państwo stanęło... A stanęło...
  Niedługo, a będziemy mieli rozboje na ulicach w biały dzień.
  Nie tylko przez zwykłych bandytów. Ale i przez zdesperowanych ludzi, że nie maja co jeść, czym zapłacić czynsz, za co kupić dzieciom buty...
  Zamiast się za to wziąć zawczasu, do tego przygotować , Nasza Ukochana Waaaadza wydaje miliardy na TVP i teraz na zorganizowanie korespondencyjnego głosowania.
  Bo słuszną linię ma Nasza Partia.
  Pardon: słusznom....

 • raz1dwa2trzy3

  Oceniono 21 razy 19

  Na Żoliborzu pilnują prezesa, żeby go nikt nie ukradł.
  Dzień i noc stoi radiowóz oraz kręcą się szpicle.
  A wiadomo przecież, że nikt szrotu nawet za dopłatą by nie wziął.

 • nie_z_rzeczownikami

  Oceniono 18 razy 18

  Ale dlaczego jeszcze nie ogłosili w mediach, że dzień wcześniej w magazyn sprzątał i rzeczy dotykał chory na covid i włamywacze, dla własnego zdrowia i życia, powinni się natychmiast ujawnić?...

 • siwywaldi

  Oceniono 19 razy 15

  Dostali sygnał z monitoringu przeciwwłamaniowego i go olali? Więc do kogo pretensja?

 • pies_w_studni

  Oceniono 17 razy 11

  Alarm zawył i nikt nie pojechał sprawdzić o co chodzi? Żal było ~100 pln na powiadamianie firmy ochroniarskiej?

 • acototak

  Oceniono 10 razy 10

  Jeżeli bezrobotni nie dostaną pomocy od tego "rządu" to takie kradzieże będą normalką.

 • felicjan.dulski

  Oceniono 9 razy 9

  Trochę wyobraźni!
  Proszę zauważyć, że panom bandytom forsa też się kończy, a nowej roboty nie ma.
  Nikt się po ulicach nie szwenda, by można było torebkę albo telefon z ręki wyszarpnąć, włam pod "nieobecność" odpada, a nawet: jak i komu fanty sprzedać?
  A pić, to jest żyć, trzeba (pić też).
  Co się może zacząć?
  Rabunki w mieszkaniach, w biały dzień z użyciem brutalnej przemocy, na rympał, bo ludzie drzwi teraz nawet sąsiadowi chętnie nie otwierają.
  Kto najbardziej narażony?
  Ci, których panowie bandyci wytypują jako posiadaczy gotówki.
  Nawet precjoza pewnie nie są pożądane, bo trzeba je upłynnić.
  Policja dostała podwyżki.
  Żeby tylko jej kierownictwo dobrze ten fakt wykorzystało.

 • barrt21

  Oceniono 8 razy 8

  rdzenni szabrownicy ruszyli spełniać swój patryjotyczny obowiązek

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX