FIFA wprowadziła zmianę w turnieju piłkarskim na igrzyskach olimpijskich w Tokio

FIFA zwiększyła maksymalny wiek zawodników, którzy mogą wziąć udział w piłkarskim turnieju na igrzyskach olimpijskich w Tokio z 23 do 24 lat. Każdy z uczestników zachował możliwość powołania po trzech starszych piłkarzy.

W Tokio, tak samo jak podczas kilku poprzednich turniejów na igrzyskach olimpijskich, selekcjonerzy pierwotnie mieli korzystać z zawodników do lat 23 oraz, jeśli chcieli, trzech piłkarzy starszych. Na IO, które miały odbyć się latem tego roku, oznaczało to powołania dla graczy urodzonych 1 stycznia 1997 roku oraz młodszych.

Zobacz wideo Igrzyska w Tokio przełożone.

FIFA zmieniła wiek uczestników turnieju olimpijskiego

W związku z pandemią koronawirusa IO zostały jednak przełożone, a to zrodziło pytania dotyczące wieku zawodników, którzy będą mogli wziąć udział w turnieju piłkarskim. FIFA szybko rozwiała jednak wątpliwości, podejmując decyzję o podniesieniu wieku uczestników o rok. Oznacza to, że zawodnicy, którzy mogli wziąć udział w turnieju w tym roku, będą mogli w nim zagrać również za kilkanaście miesięcy.

FIFA utrzymała również możliwość powołania trzech starszych piłkarzy. Każda z reprezentacji ma taką możliwość, jednak by z niej skorzystać, musi porozumieć się nie tylko z zawodnikiem, ale też z jego klubem. Ten bowiem nie ma obowiązku zwalniania piłkarza na turniej olimpijski. Wszystko przez to, że nie jest on oficjalnym terminem FIFA. Chęć udziału w turnieju w Tokio wyraził m.in. gwiazdor Liverpoolu - Mohamed Salah - a Brazylijczycy zdążyli rozpocząć rozmowy z PSG, na temat zwolnienia na turniej Neymara.

W piłkarskim turnieju na IO w Tokio udział weźmie 16 reprezentacji. Do rozgrywek zakwalifikowały się już: Japonia (gospodarz), Francja, Niemcy, Rumunia, Hiszpania, Nowa Zelandia, Egipt, Wybrzeże Kości Słoniowej, Republika Południowej Afryki, Australia, Arabia Saudyjska, Korea Południowa, Argentyna oraz Brazylia. Stawkę uzupełnią dwie drużyny z Ameryki Północnej.

Pobierz aplikację Sport.pl LIVE na Androida i na iOS-a

Sport.pl LiveSport.pl Live .Więcej o: