Sport.pl
  
Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

"Nie jesteście niczym więcej, niż gów***". Ostre reakcje na propozycję francuskich lekarzy

Dyskusja dwóch lekarzy we francuskiej telewizji, dotycząca przetestowania szczepionek na COVID-19 na mieszkańcach Afryki, wywołała ogromną burzę w mediach społecznościowych. Głos w tej sprawie zabrali m.in. Didier Drogba i Samuel Eto'o.

We francuskiej telewizji LCI odbyła się dyskusja dwóch lekarzy - Jeana Paula Miry, szefa oddziału intensywnej terapii w szpitalu w Paryżu oraz Camille'a Lochta, dyrektora departamentu badań w Inserm. Obydwaj zszokowali opinię publiczną, gdy zaproponowali, aby testy szczepionek na koronawirusa przeprowadzać na mieszkańcach Afryki. Głównym argumentem był fakt, że w Afryce nie korzysta się z maseczek, a dostęp do leczenia lub intensywnej opieki jest utrudniony lub go w ogóle nie ma.

Zobacz wideo Sportowcy dbają o formę bez wychodzenia z domu. W mediach społecznościowych pokazują swoje treningi

Inserm (Francuski Narodowy Instytut Badań Zdrowia i Medycyny), w którym pracuje Locht, wydało oświadczenie tłumaczące te słowa. Poinformowało, że badania kliniczne są prowadzone w kilku krajach europejskich (w Holandii, Niemczech, Francji, Hiszpanii) oraz w Australii. Podkreślono także, że Afryka nie może zostać zapomniana, ponieważ pandemia koronawirusa ma charakter globalny. Dodano także, że wypowiedź Lochta, wyciągnięta z dyskusji, jest obecnie przedmiotem błędnych interpretacji.

Eto'o: Afryka nie będzie waszym placem zabaw!

Słowa, które padły podczas dyskusji sprawiły, że głos zabrali piłkarze pochodzący z Afryki, m.in. Samuel Eto'o czy Didier Drogba. - Skurw***ny! Nie jesteście niczym więcej, niż gów***... Afryka nie będzie waszym placem zabaw! - napisał były piłkarz m.in. FC Barcelony na Instagramie, a na Twitterze napisał o nich, że są "mordercami".

Drogba: Afryka to nie laboratorium!

- To absurd, że w ogóle musimy rozmawiać na ten temat. Afryka to nie laboratorium! To uwłaczające, fałszywe i rasistowskie. Zamiast traktować nas jak króliki doświadczalne, pomóżcie nam chronić Afrykę przed koronawirusem! Nasi politycy muszą chronić swoich ludzi przed działaniami w konspiracji, zwłaszcza, gdy są tak obrzydliwe - napisał Drogba na Twitterze. 

Francuska telewizja LCI, po fali krytyki, która spadła na nią po dyskusji lekarzy, usunęła nagranie talk-show ze swojej strony internetowej i mediów społecznościowych. Postanowiła także, że nie będzie komentować tego wydarzenia.

Więcej o:
Komentarze (160)
"Nie jesteście niczym więcej, niż gów***". Ostre reakcje na propozycję francuskich lekarzy
Zaloguj się
 • latrynawyborcza

  Oceniono 61 razy 29

  Proponuję wszystkim piłkarzom z afrykańskimi korzeniami, powrót do swojego rdzennego placu zabaw. Powodzenia na czarnej ziemi waszych ojców.

 • true_lysander

  Oceniono 51 razy 23

  OK, ok, ok. nie będziemy testować tego leku a Afryce. Tylko potem prosimy by mieszkańcy Afryki nie płakali że lek na nich nie działa. Jest sporo leków na rynku, które mają dobre działanie w Europie i USA, lecz obniżone działanie w Afryce i Azji. M.in dlatego, że większość testów nowych substancji medycznych wykonuje się w Europie i USA i do masowej produkcji przeznacza tylko te, które wykazały działanie na Europejczykach i mieszkańcach USA. A wierzcie mi, że są różnice w tym, jak mieszkańcy danej części globu reagują na substancje czynne niektórych co bardziej specyficznych leków.

 • tergukjbvcfsyrt8y9joikl

  Oceniono 43 razy 13

  Ale czemu właściwie cytujecie ludzi, którzy nie mają najmniejszego pojęcia o epidemiologii? To tak jakbyście kazali mojej babci komentować mecz piłkarski.

 • oelefante

  Oceniono 12 razy 12

  Tak to się kończy, gdy prasa robi z celebrytów znawców w każdym temacie. Od wychowywania dzieci przez uprawę ogródka po epidemilogię. Gdy np. ekspertem Gazeta.pl od porównywania rozwoju epidemii w Hiszpanii i Polsce jest bramkarz III-ligowego zespołu piłkarskiego w Hiszpanii.
  To wy, "dziennikarze" uczyniliście z celebrytów autorytety w każdej dziedzinie.
  Więc teraz widzimy to, co widzimy.

 • prefecto

  Oceniono 27 razy 11

  Myśle że Drogba nie wie co pisze jak to piłkarz zresztą. Obecnie trwają testy szczepionek na tzw. białej rasie i nikt z tego nie robi problemu. Drogba przeproś natychmiast lekarzy!

 • qwerfvcxzasd

  Oceniono 26 razy 10

  Ja bym sie na jego miejscu obraził i zabrał ziomków, i siebie samego do Afryki.
  Miej chłopie troche honoru.

 • mackizdzerseju

  Oceniono 30 razy 10

  Ale ale, szczepioneczke chetnie Afryka łyknie z panem Drogbą na czele, jak już będzie gotowa?

 • klucha11

  Oceniono 35 razy 9

  Ten przygłup Drogba, będzie pewnie tak pie..rdo..lił dopóki w Afryce nie umrą miliony!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX