"Nie jesteście niczym więcej, niż gów***". Ostre reakcje na propozycję francuskich lekarzy

Dyskusja dwóch lekarzy we francuskiej telewizji, dotycząca przetestowania szczepionek na COVID-19 na mieszkańcach Afryki, wywołała ogromną burzę w mediach społecznościowych. Głos w tej sprawie zabrali m.in. Didier Drogba i Samuel Eto'o.

We francuskiej telewizji LCI odbyła się dyskusja dwóch lekarzy - Jeana Paula Miry, szefa oddziału intensywnej terapii w szpitalu w Paryżu oraz Camille'a Lochta, dyrektora departamentu badań w Inserm. Obydwaj zszokowali opinię publiczną, gdy zaproponowali, aby testy szczepionek na koronawirusa przeprowadzać na mieszkańcach Afryki. Głównym argumentem był fakt, że w Afryce nie korzysta się z maseczek, a dostęp do leczenia lub intensywnej opieki jest utrudniony lub go w ogóle nie ma.

Zobacz wideo Sportowcy dbają o formę bez wychodzenia z domu. W mediach społecznościowych pokazują swoje treningi

Inserm (Francuski Narodowy Instytut Badań Zdrowia i Medycyny), w którym pracuje Locht, wydało oświadczenie tłumaczące te słowa. Poinformowało, że badania kliniczne są prowadzone w kilku krajach europejskich (w Holandii, Niemczech, Francji, Hiszpanii) oraz w Australii. Podkreślono także, że Afryka nie może zostać zapomniana, ponieważ pandemia koronawirusa ma charakter globalny. Dodano także, że wypowiedź Lochta, wyciągnięta z dyskusji, jest obecnie przedmiotem błędnych interpretacji.

Eto'o: Afryka nie będzie waszym placem zabaw!

Słowa, które padły podczas dyskusji sprawiły, że głos zabrali piłkarze pochodzący z Afryki, m.in. Samuel Eto'o czy Didier Drogba. - Skurw***ny! Nie jesteście niczym więcej, niż gów***... Afryka nie będzie waszym placem zabaw! - napisał były piłkarz m.in. FC Barcelony na Instagramie, a na Twitterze napisał o nich, że są "mordercami".

 

Drogba: Afryka to nie laboratorium!

- To absurd, że w ogóle musimy rozmawiać na ten temat. Afryka to nie laboratorium! To uwłaczające, fałszywe i rasistowskie. Zamiast traktować nas jak króliki doświadczalne, pomóżcie nam chronić Afrykę przed koronawirusem! Nasi politycy muszą chronić swoich ludzi przed działaniami w konspiracji, zwłaszcza, gdy są tak obrzydliwe - napisał Drogba na Twitterze. 

Francuska telewizja LCI, po fali krytyki, która spadła na nią po dyskusji lekarzy, usunęła nagranie talk-show ze swojej strony internetowej i mediów społecznościowych. Postanowiła także, że nie będzie komentować tego wydarzenia.

Więcej o: