Pandemia szansą dla polskiego futbolu. Kucharski: To może uzdrowić nasze kluby

Cezary Kucharski uważa, że nadchodzący kryzys finansowy może mieć pozytywny wpływ na polski futbol. - Niektóre polskie kluby mogą być zmuszone do głębokich restrukturyzacji, np. w kosztach i płacach piłkarzy. Może to uzdrowić nasz futbol - mówi agent piłkarski w rozmowie ze Sport.pl.

Kryzys finansowy związany z pandemią koronawirusa może mieć wielki wpływ na piłkę nożną. Na Słowacji upadł już klub MSK Żilina - siedmiokrotny mistrz kraju. Jeśli podobny los spotka polskie kluby, za kilka miesięcy możemy obudzić się w zupełnie innej rzeczywistości.

Zobacz wideo Kucharski: Takiego kataklizmu nikt się nie spodziewał. Budżety były dopięte na styk

Które kluby stracą najwięcej na pandemii?

- W Polsce szczególnie mocno mogą odczuć to kluby finansowane przez samorządy lub spółki Skarbu Państwa. Ludzie będą mieli inne problemy na głowie niż rozrywka, a taką jest piłka nożna - mówi w rozmowie ze Sport.pl Cezary Kucharski, agent piłkarski, który prowadził Roberta Lewandowskiego.

Futbol zawodowy będzie musiał w większym stopniu liczyć na prywatnych sponsorów. Nie wiadomo jednak, czy tacy się znajdą. Problemy może mieć też piłka amatorska, odcięta od wsparcia ze strony lokalnych władz. Choć sytuacja w polskim futbolu nie zapowiada się optymistycznie, Kucharski widzi w tym szansę na pozytywne zmiany.

Cezary Kucharski: To może uzdrowić nasz futbol

- Niektóre polskie kluby mogą ogłosić upadłość. Inne mogą być zmuszone do głębokich restrukturyzacji, np w kosztach i płacach piłkarzy. Może to uzdrowić nasz futbol. Drużyny mogą w ten sposób poprawić swoją kondycję finansową i przetrwać nadchodzący kryzys - twierdzi były reprezentant Polski.

Na gorsze muszą się także przygotować piłkarze. Już teraz część klubów korzystając z uchwały ekstraklasy zdecydowała się obniżyć im pensje nawet o 50 procent. Zdaniem Kucharskiego, który reprezentuje kilku zawodników, może to być trwała tendencja. - Piłkarze musza się liczyć z mniejszymi wynagrodzeniami. Nie będzie szybkiego powrotu do tego, co było przed pandemią - kończy.

Pobierz aplikację Sport.pl LIVE na Androida i na iOS-a

Sport.pl LiveSport.pl Live .

Więcej o: