Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Pensje piłkarzy mogą zostać obniżone! Pierwsze ustalenia klubów ekstraklasy. PZPN już rozważa pomoc

Czwartkowe wideokonferencje w sprawie przyszłości ekstraklasy nie przyniosły przełomowych decyzji, ale rozjaśniły sytuację. Kluby przygotowywały na nich wspólną koncepcję, którą przedstawią w piątek PZPN. Jak udało nam się dowiedzieć, jednym z jej punktów jest obniżenie pensji piłkarzom. Z kolei PZPN już rozważa pomoc finansową dla klubów.

Spotkania odbywały się w trzech grupach roboczych, a każda zajmowała się innym tematem. Pierwsza - marketingiem, druga - sportem (treningami, kwestią przygotowań), a trzecia - regulacjami prawnymi w związku z pandemią koronawirusa. Najważniejsza była ta ostatnia, a kluby przygotowywały na niej wspólną koncepcję, którą przedstawią w piątek na wideokonferencji z władzami Polskiego Związku Piłki Nożnej.

Jak udało nam się dowiedzieć, jednym z jej punktów jest obniżenie pensji piłkarzom. - Zmierzamy w tym kierunku - słyszymy. Ale wiele w kwestii ratowania budżetów klubów będzie zależało od tego, co zdecydują międzynarodowe władze, i czy do ratowania klubowej piłki włączą się rządy lub krajowe federacje. Bo jeśli projekt porozumienia w sprawie obniżenia kontraktów piłkarzy wysunie FIFA, to kluby będą mogły działać zdecydowanie łatwiej. Część kosztów może być też zmniejszona, jeśli w pomoc klubom zaangażuje się polski rząd i zaproponuje na przykład zwolnienia ze składek ZUS.

Zobacz wideo Top 5 goli Arkadiusza Milika w sezonie 19/20 [

Sporo postulatów kluby miały też do władz Polskiego Związku Piłki Nożnej. Jak dowiedział się Sport.pl, PZPN ma ogłosić w piątek m.in. uproszczenie wymogów licencyjnych. Chodzi o kwestie techniczne czy też merytoryczne, m.in. przejście na elektroniczny obieg dokumentów, zmianę czy też wydłużenie niektórych terminów na składanie raportów oraz zastosowanie łagodniejszej polityki w obszarze klubowych finansów. Kluby wnioskowały też o łagodniejsze podejście do ewentualnych kar za uchybienia.

PZPN rozważa pomoc finansową dla klubów

Najważniejszą kwestią wydaje się jednak to, czy PZPN pomoże klubom finansowo. Jak ustaliliśmy, taka pomoc jest już rozważana, a "związek pracuje nad wyliczeniami i symulacjami". Może tu chodzić o pomoc bezzwrotną, która miałaby dotyczyć nie tylko klubów ekstraklasy, ale też niższych lig. - Jeśli ktoś myśli, że PZPN da klubom pieniądze na pensje dla piłkarzy, na pensje dla obcokrajowców, to nie, tak to nie działa. To nie jest myślenie strategiczne - mówił niedawno Zbigniew Boniek w rozmowie z portalem sportowefakty.wp.pl.  I zapewne jego filozofia się nie zmieniła.

Telekonferencja zarządu PZPN z klubami odbędzie się w piątek przed południem, później o ustaleniach zostaną poinformowani kibice.