Sport.pl
  
Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Szwajcarzy reakcją na koronawirusa w sporcie wyprzedzili całą Europę. Teraz ich system opieki zdrowotnej może upaść

Ich reakcja na koronawirusa w świecie sportu wyprzedziła całą Europę. Szwajcarzy zatrzymali ligi jeszcze w lutym. A potem? Potem przez pół miesiąca nie robili prawie nic. Teraz eksperci przyznają, że "szwajcarski system opieki zdrowotnej ma szanse upaść przed końcem marca". - Tam trudno jest wytłumaczyć obywatelowi, że on czegoś nie może - słyszymy od polskiego trenera, który ma rodzinę w Szwajcarii.

- Chwaliłem Szwajcarów, że szybko przerwali rozgrywki ligowe. Nawet nie kombinowali z graniem przy pustych trybunach. Potem byłem już tylko zły - mówi trener Ryszard Komornicki. Obecnie prowadzi on GKS Tychy, ale w Szwajcarii spędził niemal pół swojego życia. Najpierw sam grał tam w piłkę, potem szkolił innych m.in. FC Luzern czy FC Arau.

Komornicki od dawna ma szwajcarski paszport, a na stałe w tym kraju mieszka jego córka i żona. A on sam mocno niepokoi się, że kraj, który przynajmniej w sporcie dał sygnał innym, z epidemiologicznego alarmu popadł w letarg. Bo dziś ośmioipółmilionowa Szwajcaria ma ponad 10 tys. zainfekowanych koronawirusem.

Najcięższe działa przeciw chorobie wytoczyła jednak niedawno. Chyba już za późno, bo w tym małym państwie dziennie przybywa około tysiąca chorych. To dlatego Daniel Koch, szef wydziału chorób zakaźnych w tamtejszym ministerstwie zdrowia, widząc, co się szykuje, oznajmił kilka dni temu, że "Jeśli wirus będzie rozprzestrzeniał się w takim tempie jak do tej pory, nasz system opieki zdrowotnej upadnie przed końcem miesiąca".

Zobacz wideo Najlepsze interwencje polskich bramkarzy w Serie A [ELEVEN SPORTS]]

Ligę przerwali dwa tygodnie przed Włochami

W niedzielę zainfekowanych było około siedmiu i pół tysiąca osób. W poniedziałek już niemal o tysiąc więcej. Wtorek przyniósł kolejny tysiąc z pozytywnym wynikiem testu. Koronawirus szybko rozprzestrzenia się po Szwajcarii. Czy to może zdumiewać? Kraj, który graniczy z Włochami i Francją, gdzie przypadków zakażonych osób jest dużo więcej, był przecież na pierwszej linii ognia. Codziennie szwajcarską granicę przekraczały dziesiątki tysięcy Włochów (głównie z przygranicznego rejonu Lombardii, najbardziej dotkniętego epidemią), a także dziesiątki tysięcy Francuzów. Bo obcokrajowcy w Szwajcarii pracują, więc kursować do kraju Helwetów musieli.

Tyle że pod koniec lutego wydawało się, że Europa ze Szwajcarów może brać przykład. Rozgrywki Super League wstrzymano tam już 23 lutego, kiedy w kraju nie było potwierdzonego nawet jednego przypadku choroby (dla porównania: Włosi grali do 9 marca, na początku miesiąca nawet z kibicami). Pod koniec lutego zatrzymano też popularne wśród Helwetów rozgrywki hokejowe. Odwoływano koncerty i anulowano targi motoryzacyjne w Genewie, bo rząd ogłosił zakaz organizowania imprez powyżej tysiąca osób. Zakaz miał trwać do 15 marca. Nie było zatem też targów zegarków Baselworld, nie mówiąc już o karnawale w Bazylei. Ale później o tym, co działo się w kraju, decydowano lokalnie.

- Dzień przed startem naszej ligi [14 marca] zebrały się lokalne władze i zadecydowały o zakazie zgromadzeń powyżej 50 osób - mówi nam Jonatan Lewandrowski, piłkarz piątoligowego FC Portalban-Gletterens. - Podjęliśmy decyzję, że nie będziemy już trenować. Szybko zresztą przyszedł komunikat, że cała liga jest zawieszona, więc nawet nie zaczęliśmy sezonu - dodaje.

Jedni w pracy, drudzy w domach

- Dalsze decyzje były podejmowane nie przez władze centralne, a regionalne - mówi Lewandrowski, który mieszka niedaleko Berna, a pracuje w kantonie Fryburg. To wprowadzało pewien chaos i było niezrozumiałe. - Jeden z kantonów zadecydował o zamknięciu szkół i ograniczeniu pracy. W kantonie Fryburg wszyscy pracujemy jednak normalnie, nawet teraz, choć zamknięte są tu szkoły. Dla mnie to od początku było dziwne. Przecież rodzice normalnie chodzący i tak mogą zarazić dzieci, które zostały w domach - mówi Lewandrowski.

Jeszcze na początku drugiego tygodnia marca wszelkie ogólnokrajowe obostrzenia władz nie były skierowane do przeciętnego Szwajcara. Znacząco nie wpływały na jego życie. Ogólne apele o ograniczenie kontaktów na nic się zdały. Szwajcarzy do ubiegłego tygodnia funkcjonowali tak, jakby epicentrum europejskiej epidemii było na innej planecie, a nie kilkadziesiąt kilometrów dalej, u południowego sąsiada. Puby, kina, restauracje czy parki funkcjonowały jak dotychczas. Były pełne ludzi, niemal zachęcały do zabawy.

- Słyszałem niedawno, że w Bernie dalej czynne są niektóre dyskoteki - dodaje 21-letni Lewandrowski, choć zaznacza, że sam w tym mieście dawno nie był i na własne oczy informacji nie potwierdził.

"Trudno jest wytłumaczyć Szwajcarowi, że czegoś nie może"

- Złościło mnie, że tamtejszy rząd nic nie robił. Wszystkie miejsca rozrywki były cały czas otwarte. Przecież to jest mały kraj, z wielkimi możliwościami. W teorii łatwiej mu działać w sytuacji zagrożenia niż np. w wielkiej Hiszpanii czy w Polsce. Dla mnie rząd zawalił tę sprawę - mówi Komornicki, który widział, co w tym czasie działo się choćby nad Wisłą.

Jego zdenerwowanie podsycał fakt, że w Szwajcarii musiała funkcjonować jego rodzina. Hasło "koronawirus" nie robiło na nikim specjalnego wrażenia. Dlaczego? - Szwajcaria to państwo z silnie rozwiniętą demokracją. Tam trudno jest wytłumaczyć obywatelowi, że on czegoś nie może. Dlatego chyba do tych zakazów dochodzono dłużej - tłumaczy Komornicki.

Zresztą już wcześniej medialne akcje informacyjne opowiadające o zasadach higieny polegającej na trzymaniu społecznego dystansu, niepodawaniu sobie ręki na powitanie i nieprzekazywaniu trzech zwyczajowych pocałunków były przyjmowane ze zdziwieniem.

Szwajcaria w końcu ogłosiła stan wyjątkowy

Dopiero niemal miesiąc po tym, jak piłkarska liga zawiesiła swoją działalność, państwo podjęło radykalne kroki. 16 marca władze ogłosiły stan wyjątkowy: zamknięto obiekty rozrywkowe, zaostrzono kontrolę na granicach z Niemcami, Francją i Austrią, a w szpitalach, gdzie było coraz więcej pacjentów, zaczęło pomagać wojsko. Wysłano tam w sumie 8 tys. żołnierzy. Oczywiście władze niektórych regionów, które same wcześniej próbowały podejmować różne kroki, przejścia graniczne z Włochami same częściowo przymykały, ale obcokrajowcy, którzy w Szwajcarii pracowali, problemów z wjazdem nie mieli.

Ale może mieć nie mogli? Duża część z nich pracuje w takich sektorach, które dla Helwetów są niezbędne - w tym... w służbie zdrowia. Gdyby granice zamknięto całkowicie, szpital w Genewie straciłby ponad połowę pielęgniarek i lekarzy, a to tylko pierwszy z brzegu przykład.

Szwajcarzy znaleźli się w sytuacji nie do pozazdroszczenia. Izolacja od Włoch czy Francji bardziej polegała na zawieszeniu turystyki, anulowaniu połączeń lotniczych i kolejowych z tamtejszymi miastami, niż realnego odcięcia się od państw, które epidemia dotknęła najmocniej. Miesiąc po mocnym sygnale płynącym ze świata sportu, przy ponad 10 tysiącach zakażonych, Szwajcarzy weszli jednak w tryb ograniczeń. Ulice dużych miast pustoszeją, a z informacyjnych kampanii o niepodawaniu sobie rąk i niecałowaniu się na dzień dobry, nikt już się nie śmieje.

- Tworzy się nowe społeczeństwo - podsumował to minister spraw wewnętrznych Alain Berest, tłumacząc, że życie w Szwajcarii będzie musiało po prostu na jakiś czas zwolnić.

Więcej o:
Komentarze (186)
Szwajcarzy reakcją na koronawirusa w sporcie wyprzedzili całą Europę. Teraz ich system opieki zdrowotnej może upaść
Zaloguj się
 • unixyz

  Oceniono 22 razy 16

  Ale testuje powyzej 8 tys dziennie, najwiecej po Korei w przeliczeniu na mieszkanca, udostepnila swoje szpitale francuzom (Basel i Jura). Wprowadzaja test na obecnosc antycial dla personelu szpitalnego. A po drugie trzeba zrozumiec ze to jest federacja a nie jeden kraj i kazdy Kanton ma swoj parlament rzad i jest calkiem autonomiczny - dlatego takie roznice w podejsciu do tematu.

 • artzat74

  Oceniono 19 razy 11

  A mogli sobie zorganizowac referendum .

 • cozano

  Oceniono 14 razy 10

  Cały region, gdzie leży Szwajcaria, należy do miejsc w Europie o największym skażeniu wirusem. Sama Szwajcaria ma jako kraj najwyższy wskaźnik na 100 tysięcy mieszkańców, tyle że nie można zapominać, że za sąsiedztwo ma Lombardię, Południowy Tyrol, a od północy region Niemiec o najwyższym wskaźniku zakażeń Badenia-Wirtembergia i we Francji Alzacja.

 • espero-bot

  Oceniono 19 razy 9

  Martwcie sie o siebie, nie o Szwajcarie.

 • krystin9

  Oceniono 15 razy 9

  Może lepiej napiszcie, ze ilość chorych na milion mieszkańców jest NA POZIOMIE Włoch!
  Tylko Luksemburg ich wyprzedza!
  I nawet najlepsza służba zdrowia nic nie poradzi!

 • iga3

  Oceniono 26 razy 8

  Tak durnego tekstu dawno nie czytałam. Szwajcaria ma obecnie ponad 10 tys chorych, i prawie tyle testów wykonuje dziennie, 8 tys. Gdyby Polska wykonywała tyle, miałaby tyle samo chorych i sparaliżowany system opieki medycznej. Szwajcaria mimo ilości chorych własnych, nadal przyjmuje w ciężkim stanie Francuzow na swoje oddziały.. Ponadto, wprowadzono tak jak w większości krajów stan zagrożenia epidemiologicznego, w związkuz tym decyzje w sprawach wirusa i wszelkie zakazy i nakazy odgórnie wprowadza obecnie rząd, a nie kantony. Wystarczyłoby wejść na strony rządowe panie redaktorze z pisane z malej litery i chociaż to doczytać . Wstyd

 • ssierota

  Oceniono 16 razy 8

  Troche pomieszanie z poplataniem w tym artykule, poza tym w dziale Sport :)
  Szwajcaria jest spralizowana kilkoma czynnikami:
  Jako konfederacja, wladza w Bernie ma niewiele do gadania, a nawet jak juz cos zdecyduja, to kantony musza przyklepac, a conajmniej oglosic, bo inaczej jest niewazne - do poprzedniego weekendu dzialaly jeszcze wyciagi, bo kanton sie nie kwapil z implementacja decyzji w weekend.
  Kazdy kanton ma swoja sluzbe zdrowia, system statystyczny, swoje szpitale - kompletny galimatias - nikt do konca nie wie ile jest w Szwajcarii chorych i zmarlych - co serwis to inne wartosci.
  Wolnosci obywatelskie: Na 15h przed wprowadzeniem powaznych ograniczen rozmwialem z 60-kilku letnim Szwajcarem, ktory zaklinal sie, ze to niemozliwe zeby zamknac przejcia granicznen i zamkneli :)
  Ludzie niespecjalnie sie przyjmuja zakazami - laza po bulwarach i spotykaja sie w wiekszych grupach.
  Co do porownan z PL - moja corka (druga klasa) od 9 dni szkolnych NIE MA ZADNYCH lekcji, wlasciwie nie wiadomo co robic, sami szukamy jakichs serwisow internetowych zeby sie rozwijala. O jakims nauczaniu zdalnym nikt to nie slyszal. Klasa ma 15 uczniow - nikt nie zadzwonil, dopominamy sie od nauczyciela jakichs zadan.

  Jeszcze jakis czas temu bylem zwolennikiem regionalizacji Polski na wzor szwajcarski z duza autonomia - juz mi przeszlo. To dziala tylko jak jest dobrze.

 • phugoid

  Oceniono 4 razy 4

  znowu w dziale sport artykul o koronie, brawo! z niecierpliwoscia czekamy na wiecej wypowiedzi o kornie ekspertow od kopaczy!

 • jacekczewa

  Oceniono 3 razy 3

  martwmy się żeby nasza nie upadła...a nie czy szwajcarska upadnie....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX