Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Zbigniew Boniek w mocnych słowach skomentował plan dokończenia ekstraklasy

Prezes PZPN skrytykował plan dokończenia rozgrywek ekstraklasy zaproponwany przez właściciela Rakowa Częstochowa, Michała Świerczewskiego. - Nie może być tak, że całe miasto płonie, a w jednym domu organizujemy wesele - powiedział Boniek w rozmowie z Onet Sport.

Jak poinformował Paweł Wilkowicz ze Sport.pl, odizolowanie drużyn Ekstraklasy na osiem tygodni, gra na czterech lub pięciu stadionach w północno-zachodniej Polsce, testy na koronawirusa sprowadzone z zagranicy - taki pomysł na dokończenie ligi dostali od właściciela Rakowa Częstochowa prezesi klubów Ekstraklasy.

Zobacz wideo Prezes Wisły Kraków tłumaczy zagrożenia wynikające z planu dokończenia ekstraklasy

Boniek krytykuje pomysł dokończenia ligi

Propozycja ta została skrytykowana przez prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej, Zbigniewa Bońka. - Gdy w 1939 roku wybuchła wojna, nikt nie myślał o tym, jak zakończyć rozgrywki piłkarskie, tylko skupiał się na innych rzeczach. Projekt Rakowa jest utopijny i niemożliwy do zrealizowania, nie ma co na ten temat rozmawiać. To po prostu mrzonka. Z całym szacunkiem do pana Michała Świerczewskiego, nie może być tak, że całe miasto się pali, a w jednym domu organizujemy wesele - powiedział Boniek w rozmowie z Onet Sport. Jego zdaniem nie można przewidzieć, kiedy pandemia się skończy, dlatego wszelkie pomysły dokończenia rozgrywek nie mają sensu. Rozegranie wszystkich meczów ligowych i Pucharu Polski do końca czerwca nazwał "cudem".

Boniek przekonuje, że obecna sytuacja pokazała, jak źle zarządzane są polskie kluby. - Nie gramy dopiero od ośmiu dni, a już pojawiają się nerwowe ruchy i apele. Nie słyszałem natomiast, by jakiś klub mówił o własnym planie naprawczym. Rozumiem, że prezesi klubów Ekstraklasy się martwią, ale jak ktoś dociśnie pedał i jedzie cały czas z prędkością 220 km/h, nie ma mowy o tym, by przejechał całą trasę, na którymś wirażu prędzej czy później wypadnie - dodał szef PZPN.

PZPN pomoże klubom

Boniek zapewnił także, że związek wesprze kluby finansowo. - Przygotowujemy pewne procesy dotyczące zasad licencyjnych, myślimy też o innych rzeczach, chcemy trochę zluzować drużyny w związku z sytuacją w kraju. Mamy dwa warianty w zależności od tego, czy i kiedy wystartują rozgrywki, na ten moment nie chcę jednak mówić nic więcej - zakończył Boniek.