Sport.pl
  
Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

UEFA może opóźnić start nowych rozgrywek. Złe wiadomości dla Polski. Kluby mogą stracić miliony

O 300 milionach euro rekompensaty, o jaką starać się ma od klubów i krajowych federacji UEFA, pisał już The Athletic. Teraz temat brzmi realniej. "New York Times" donosi, że europejska federacja właśnie o tyle może obciąć wypłaty dla reprezentacji i klubów na swoich turniejach. Powstanie nowych europejskich rozgrywek ligowych, ważnych dla polskich drużyn, zostanie natomiast odroczone.

Wrócą w maju, a może w czerwcu? Czy finały Ligi Europy i Ligi Mistrzów i da się rozegrać w terminach, które nakreśliła ostatnio UEFA (24 i 27 czerwca)? Wiadomo, że dla klubów i lig priorytetem będzie dokończenie obecnego sezonu, unikanie bałagany i sporów prawnych z piłkarzami, ratowanie klubowych budżetów i zabezpieczanie wpływów od sponsorów i telewizji. UEFA priorytety ma podobne. Zresztą Lars Christer Olsson, przewodniczący Europejskich Zawodowych Lig Piłkarskich (EL) przyznał, że jego organizacja szuka sposobu jak do gry powrócić szybciej i to mimo ograniczeń, które panują w różnych krajach. Co zrobić, by zachowując wszelkie środki bezpieczeństwa grać za zamkniętymi drzwiami, tak by "dać rozrywkę ludziom uwięzionym w domach".

Zobacz wideo Pięć lat więzienia i prawie 700 tys. zł grzywny z złamanie kwarantanny w Kuwejcie

300 milionów to nie rekompensata

Jonas Baer-Hoffmann, sekretarz generalny FIFPro oznajmił, że wspiera taki pomysł, choć tylko przy "złagodzeniu restrykcyjnej polityki państw" i zadbaniu o zdrowie sportowców. Kombinują wszyscy, bo siedzenie w domach oznaczy spore starty. UEFA wyliczyła, że z jej strony dochodzą one do około 300 mln euro. Olsson, który uczestniczył w organizowanej przez UEFA wideokonferencji z ligami i federacjami, wyjaśnił "New York Times", o co chodzi z tą kwotą. Kilka dni wcześniej portal The Athletic napisał, że takiego odszkodowania UEFA zażąda od krajowych związków i lig. Nie chodzi o rekompensatę i jakieś żądania, tylko o obniżone przez europejską federację wypłaty.

Mniej mamy, mniej płacimy

UEFA oszacowała, że odroczenie EURO 2020 o rok stworzy finansową dziurę w wysokości 300 milionów euro. To może oznaczać mniej pieniędzy przekazanych do 55 narodowych federacji piłkarskich. Olsson dodał, że tę stratę prawdopodobnie będzie musiał ponieść nie tylko UEFA. Ta mając mniej pieniędzy, zmniejszy kwoty, które wypłaca klubom rywalizującym w Lidze Mistrzów i Lidze Europy. Zadziała tu zasada naczyń połączonych. Nie chodzi tu o straszenie federacji, tylko bardziej przedstawienie im konsekwencji braku Euro 2020 w zaplanowanym terminie. O tym problemie UEFA będzie zresztą jeszcze z federacjami rozmawiać.

Bez Europa Conference League?

Ekonomiczne kłopoty, które powoduje koronawirus, mogą mieć jeszcze jedną konsekwencję, istotną także dla polskich klubów, które chcą pokazać się w europejskiej rywalizacji. UEFA rozważa przesunięcie inauguracji trzeciego klubowego europejskiego turnieju – na 2021 rok planowany był Europa Conference League. To tam polskie drużyny miały budować rankingi i mieć namiastkę międzynarodowej rywalizacji, o którą trudno było im ostatnio nawet w Lidze Europy. "Gdzie oni teraz znajdą pieniądze na trzeci turniej?" - skomentował sprawę Olsson. Zdaniem szefa EL to i tak będzie najmniejszy problem, bo "piłkę nożną czekają zmiany i problemy, jakich nie widziała od czasów II wojny światowej", a futbol niebawem nie będzie wyglądał dokładnie tak samo, jak do tej pory.

Więcej o:
Komentarze (21)
UEFA może opóźnić start nowych rozgrywek. Złe wiadomości dla Polski. Kluby mogą stracić miliony
Zaloguj się
 • veronicahighlander

  Oceniono 12 razy 10

  Wstyd, cała śmietanka zarabiająca astronomiczne pieniądze, żyjące w luksusach i mieniące się celebrytami, gwiazdami, idolami to banda podłych, chciwych, zepsutych. Co ma powiedzieć matka samotnie wyhcowująca dziecko która nie może iść do pracy aby zarobić to 2500zł i nie ma co do garnka włożyć, żałośni, durni celebrtyci, sportowcy i karierowicze ludzie bezwartościowi a przy okazji najleplej sytuowani płaczą że bankrutują no bo jak ktoś nic nie ma i żyje z miesiąca na miesiąc to nie płacze że jest bankrutem

 • joankb

  Oceniono 10 razy 8

  by "dać rozrywkę ludziom uwięzionym w domach".
  Oni naprawdę uważają się za niezbędnych... Spadać pajace.

 • cmochall

  Oceniono 7 razy 7

  Oby sie to spelnilo i powrocila normalnosc bo swiat pilki jest chory ,potrzebuje terapii wstrzasowej.

 • race444

  Oceniono 8 razy 6

  Oj Dyro z Torunia tez potrzebuje kasiory i juz podobno przymiera glodem i jezeli nie zrobicieprzelewow i nie sypniecie na tace to bidula nie dozyje do 1 kwietnia.

 • adam.c.54

  Oceniono 4 razy 4

  Dla mnie to oni wszyscy maga zbankrutowac i tak za ok. 2-lata zaczynac od nowa. To by tych krezusow nauczylo troche pokory.

 • spectator_zm

  Oceniono 3 razy 3

  Zaraza szaleje, a oni martwią się o pieniądze. Cóż za bezczelność!
  Mam nadzieję, ze sytuacja nie pozwoli wznowić żadnych rozgrywek przez co najmniej pół roku. Niech wszyscy zbankrutują i pójdą z torbami! Może później narodzi się coś sensowniejszego, a ceny transferów i zarobków różnych pseudo-gwiazdorów drastycznie spadną. Któż to słyszał, żeby za kopaczy płacić po 100 i więcej milionów Euro, a ich zarobki sięgały milionów? Ten wirus to kara za rozpasanie i chciwość. Wcale mi ich nie szkoda...

 • wejsunek47

  Oceniono 2 razy 2

  "fatalna informacja dla Polski"... czy piszący te słowa ma wszystkie klepki na miejscu? piłka kopana nie jest dla Polski istotna.... jest istotna dla wąskiej grupy działaczy..klubów.. piłkarzy i innych zdemoralizowanych darmozjadów tworzących z kopania w piłkę nową religię..

 • marian-pazdzioch-syn-jozefa

  Oceniono 2 razy 2

  Polskie kluby odpadają zanim na dobre zaczną się eliminacje więc jakie miliony mają stracić?

 • tg3179

  Oceniono 4 razy 2

  Bzdura. Polskie kluby nie miały żadnych szans by tam awansować. Może Legii by się udało czasem ale też pewne to nie było

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX