Mecz Ligi Mistrzów doprowadził do wybuchu epidemii we Włoszech? "To było szaleństwo"

Włoski lekarz immunolog twierdzi, że mecz Atalanta-Valencia w Lidze Mistrzów mógł być jedną z przyczyn niszczycielskiej pandemii koronawirusa w Bergamo, w którym zmarło już ponad pół tysiąca osób.

19 lutego Atalanta odniosła zwycięstwo 4:1 z Valencią na stadionie San Siro. Na trybunach pojawiło się wówczas 40 tysięcy kibiców, którzy byli świadkami historycznego meczu. Niestety, może się okazać, że wielu kibiców zapłaciło za obejrzenie tego widowiska najwyższą cenę lub mogło doprowadzić do poważnego uszczerbku na zdrowiu najbliższych, którzy zupełnie nie byli tego świadomi.  

Mecz Ligi Mistrzów doprowadził do wybuchu epidemii w Bergamo?

Włoski immunolog Francesco Le Foche ze szpitala Umberto I w Rzymie powiedział "Corriere dello Sport", że "prawdopodobnie istniało kilka głównych przyczyn wyzwalających i katalizujących tak ogromne rozprzestrzenianie się wirusa". Jedną z tych przyczyn mógł być właśnie mecz Ligi Mistrzów. 

Zobacz wideo

- Od tego meczu minął miesiąc, więc czas jest odpowiedni. Gromadzenie się tysięcy ludzi, centymetry od siebie, którzy angażowali się w przejawy euforii, takie jak przytulanie, krzyczenie, wpływa na wysoką aktywność zarażania - mówi. 

I dodał: - Mogę sobie tylko wyobrazić, że wielu kibiców nie chciało przegapić takiego meczu. Powiedzmy, że mieli bilety i poczuli lekka gorączkę. Z perspektywy czasu można powiedzieć, że granie w obecności kibiców było szaleństwem. W tamtym czasie sytuacja nie była wystarczająco jasna. W obecnej sytuacji byłoby to nie do pomyślenia.

35% składu Valencii z pozytywnymi wynikami

Bardzo ciekawe jest również to, że niedawno Valencia ogłosiła, że aż 35 procent jej składu uzyskało pozytywny wynik badania na koronawirusa, a personel medyczny klubu wiąże te zarażenia właśnie z wyjazdem do Mediolanu. Trzeba jednak dodać, że Atalanta Bergamo nie odnotowała pozytywnego wyniku badania u żadnego ze swoich zawodników. 

Obecnie Lombardia jest najbardziej dotkniętym pandemią regionem we Włoszech, a Bergamo jest jednym z najbardziej poszkodowanych miast. Ostatniej nocy aż 60 trumien zostało zabranych z miasta przez wojskowe ciężarówki, ponieważ krematorium w Bergamo zostało po prostu przeciążone. Od początku epidemii w Bergamo zginęło 533 osób, z czego aż 93 w ostatnich 24 godzinach.

Więcej o: