Media: Euro 2021 ma koszmarną wadę. "UEFA powinna wyrzucić ten pomysł do śmietnika"

UEFA zdecydowała się przełożyć mistrzostwa Europy na 2021 rok. Martin Samuel, dziennikarz "Daily Mail" uważa, że to za mało. - Pozostał niepraktyczny, problematyczny format wielonarodowy - uważa w tekście, w którego tytule określił pomysł rozegrania turnieju w 12 europejskich miastach jako "zgniły jeszcze przed koronawirusem, a teraz to obłęd".

UEFA, podczas wtorkowej wideokonferencji, postanowiła przełożyć tegoroczne mistrzostwa Europy o rok. W ten sposób chce umożliwić poszczególnym ligom dokończyć ich rozgrywki, które obecnie są zawieszone z powodu błyskawicznie rozprzestrzeniającej się epidemii koronawirusa. Według planu zaakceptowanego we wtorek, wszystkie ligi mają zakończyć grę do 30 czerwca.

Zobacz wideo Mistrzostwa Europy przełożone! Konsekwencje koronawirusa w sporcie

Samuel: Pozostał problematyczny format wielonarodowy

Martin Samuel, dziennikarz "Daily Mail" przyznał, że choć UEFA przełożyła Euro na 2021 rok, to nie rozwiązała największego problemu tych mistrzostw. - Pozostał niepraktyczny, problematyczny format wielonarodowy. UEFA przełożyła Euro na 2021 rok, pomimo koronawirusa, pomimo kryzysu linii lotniczych, pomimo tysiąca niewiadomych, gdzie będą poszczególne kraje za 14 miesięcy. UEFA ogłosiła przełożenie Euro i uznała, że to pokazuje ich inteligencję. Tak naprawdę jednak nie mają pojęcia, co robią - podkreślił Samuel.

- Od Sankt Petersburga na północy do Rzymu na południu, od Dublina na zachodzie po Baku na wschodzie. UEFA wierzy, że bazy tak odległe od siebie będą w takiej samej sytuacji latem 2021 roku? Jest 12 miejsc, które muszą być gotowe do pracy. Operacyjne musi być 130 tras lotniczych, żeby kibice mogli przemieszczać się w trakcie fazy grupowej - dodał dziennikarz "Daily Mail".

Pomysł Platiniego był "desperacką próbą"

- Wtorkowe spotkanie powinno być wykorzystane do wyrzucenia pomysłu ogólnoeuropejskiego turnieju do śmietnika. Możemy być grzeczni i mówić, że to był dobry pomysł, ale będąc szczerym, nie był. To była desperacka próba, spowodowana niekompetencją Michela Platiniego, który ogłosił, że zagłosuje na Turcję jako gospodarza Euro 2020. Wszyscy się wycofali, a gdy Turcja zrobiła to samo, UEFA pozostała bez innego wyjścia - uważa Samuel.

- Najbardziej rozsądną opcją byłoby zrezygnowanie z pierwotnego harmonogramu z jego wieloma problemami i praca nad znalezieniem korzystniejszego planu. Mając wszystkich członków, UEFA mogła zapytać, który nich byłby w stanie zorganizować turniej z sześciomiesięcznym wyprzedzeniem. Rosja gościła Mistrzostwa Świata, Anglia jest zawsze gotowa, Francja poradziła sobie z Euro 2016, Niemcy z mundialem w 2006 roku. Wystarczy tylko podnieść rękę i w razie potrzeby zgłosić się na ochotnika - dodał.

Deutsche Welle: Czas, aby świat wyciągnął wnioski z tej pandemii

Deutsche Welle zwraca uwagę, że nie ma pewności, czy uda się opanować epidemię do przyszłego lata. - Mamy nadzieję, że rozprzestrzenianie się koronawirusa będzie pod kontrolą, ale to wciąż nie jest pewne. Nie można określić, w jaki sposób wirus będzie wpływać na przyszłe podróże i najważniejsze światowe wydarzenia - podkreśla niemiecka stacja.

- Nadszedł czas, aby świat wyciągnął wnioski z tej pandemii. Mogą wystąpić konsekwencje finansowe, a niektórzy będą wściekli z powodu utraty szansy na zorganizowanie dużego międzynarodowego turnieju. Ale jeśli koronawirus nas czegoś nauczył, to futbol jest na drugim miejscu, po społecznej odpowiedzialności. Dlatego wybór jednego organizatora to właściwy kierunek i szansa na naprawienie błędów Platiniego - kończy Deutsche Welle.

Więcej o: