Szef UEFA wytłumaczył, dlaczego EURO 2020 zostało przełożone

We wtorek UEFA przełożyła mistrzostwa Europy na 2021 rok. Aleksander Ceferin, szef europejskiej federacji piłkarskiej, na zorganizowanej telekonferencji wytłumaczył, dlaczego Euro 2020 zostało przeniesione na przyszły rok.

We wtorek zorganizowano telekonferencję UEFA, na której zdecydowały się losy europejskiej piłki w tym sezonie. Jeszcze tydzień temu UEFA zapewniała, że nie planuje przekładać Euro 2020, które miało odbyć się w 12 krajach. Ale sytuacja była bardzo dynamiczna i kryzysowa. We wtorek stało się jasne, że mistrzostwa Europy zostaną przeniesione na 2021 rok.

Zobacz wideo Koronawirus zatrzymał świat sportu. Jakie wydarzenia odwołano?

Komentarz prezydenta UEFA o przeniesieniu Euro 2020

Szef UEFA, Aleksander Ceferin, postanowił wytłumaczyć, dlaczego mistrzostwa Europy zostaną przeniesione na kolejny rok.

- Stoimy na czele sportu, w którym żyje i oddycha ogromna liczba ludzi, które zostały uwięzione przez tego niewidzialnego i szybko poruszającego się przeciwnika. W takich chwilach społeczność futbolowa musi wykazać się odpowiedzialnością, jednością, solidarnością i altruizmem. Zdrowie kibiców, pracowników i zawodników musi być naszym priorytetem. W tym celu UEFA przedstawiła szereg opcji pozwalających dokończyć sezon. Jestem dumny z odpowiedzi moich kolegów z całej Europy. Panował wśród nich duch współpracy i wszyscy zdawali sobie sprawę, że musieli coś poświęcić, aby osiągnąć jak najlepszy wynik. Ważne było, aby UEFA, jako organ zarządzający europejską piłką nożną, kierowała tym procesem i dokonała największego poświęcenia. Piłka nożna jest podnoszącą na duchu i potężną siłą w społeczeństwie. Myśl o świętowaniu ogólnoeuropejskiego futbolowego festiwalu przy pustych stadionach, z pustymi strefami kibica, podczas gdy cały kontynent siedzi zamknięty w domu, nie byłoby wesołą informacją. Nie możemy zaakceptować świętowania 60. rocznicy tych mistrzostw w taki sposób. Drobne szczegóły zostaną wypracowane w nadchodzących tygodniach, ale podstawowe zasady zostały uzgodnione i jest to duży krok naprzód. Wszyscy pokazaliśmy, że jesteśmy odpowiedzialnymi liderami. Okazaliśmy solidarność i jedność. Cel nad zyskiem. Osiągnęliśmy to dzisiaj - powiedział szef UEFA, cytowany przez oficjalną stronę europejskiej federacji piłkarskiej.

Mistrzostwa Europy 2020, które miały odbyć się w 12 miastach od 12 czerwca do 12 lipca 2020 r. zostały oficjalnie przeniesione. Nowy termin imprezy to 11 czerwca - 11 lipca 2021 roku.

Więcej o: