Oficjalnie: Euro przełożone! Jest specjalny komunikat PZPN

UEFA przełożyła mistrzostwa Europy na 2021 rok. PZPN opublikował komunikat, który mówi o przesunięciach właściwie wszystkich rozgrywek. Zmienią się także terminy barażów do Euro i meczów eliminacyjnych do mistrzostw świata w 2022 roku.

We wtorek zorganizowano telekonferencję UEFA, na której zdecydowały się losy europejskiej piłki w tym sezonie. Jeszcze tydzień temu UEFA zapewniała, że nie planuje przekładać Euro 2020, które miało odbyć się w 12 krajach. Ale sytuacja była bardzo dynamiczna i kryzysowa. We wtorek stało się jasne, że mistrzostwa Europy mają odbyć się w dniach 11 czerwca - 11 lipca 2021 roku.

W czerwcu 2021 roku miały się odbyć także mecze eliminacyjne do MŚ 2022, ale w związku z przesunięciem Euro zostaną one rozegrane w innym terminie.

Ważną decyzją jest też to, że mecze towarzyskie, które miały się odbyć pod koniec marca, a także baraże do Euro zostały przesunięte na czerwiec 2020 roku. Kluby będą musiały zaś zwolnić swoich zawodników na mecze kadr narodowych. 

Zmiany nastąpiły także w rozgrywkach klubowych

UEFA zawiesiła także Ligę Mistrzów i Ligę Europy. Europejska federacja zrobi jednak wszystko, by sezon zakończył się przed 30 czerwca (bo wówczas wygasają kontrakty wielu piłkarzy).

Poszczególne rozgrywki nie będą miały jednak ekskluzywnych terminów. Oznacza to, że mecze ligowe będzie można rozgrywać w środku tygodnia, a mecze pucharowe w weekend. Dodatkowo prawdopodobnie europejskie mecze ligowe będą mogły być rozgrywane o tych samych godzinach, co do tej pory było zakazane. 

Bardzo ważną informacją jest również, to, że UEFA nie zdecydowała o ustaleniu kalendarza rund eliminacyjnych do europejskich pucharów na sezon 2020/2021. Te zostaną opublikowane dopiero po zakończeniu lig krajowych

Zobacz wideo
Więcej o: