Media: UEFA zażąda odszkodowania od klubów za odroczenie Euro 2020

UEFA zażąda odszkodowania w wysokości około 275 milionów funtów od klubów i lig, którymi zarządza. Na tyle wyceniła bowiem skutki odroczenia mistrzostw Europy, które w tym roku najprawdopodobniej się nie odbędą - donosi The Athletic.

UEFA szacuje, że tyle będzie kosztować przełożenie mistrzostw Europy o kolejny rok. O swoich wyliczeniach zamierza poinformować kluby podczas nadzwyczajnej telekonferencji, którą zaplanowała na wtorek. Wiadomo, że dla klubów i lig priorytetem będzie dokończenie obecnego sezonu, a nie dążenie do tego, by uznać go za nieważny, bo to może doprowadzić do wielu sporów prawnych.

Dlatego pomimo szalejącej pandemii koronawirusa większość europejskich lig i klubów ma nadzieję, że obecne rozgrywki uda się wznowić i zakończyć je w maju lub w czerwcu. A jeśli nie wtedy, to może w lipcu albo później, ale to już będzie rodzić kolejne problemy. Spowoduje choćby komplikacje wokół umów piłkarzy, które wygasają 30 czerwca.

Wydłużenie obecnego sezonu wyklucza jednak rozegranie mistrzostw Europy, które miały rozpocząć się 12 czerwca, a zakończyć 12 lipca finałem na Wembley. Jeśli turniej zostanie przesunięty o rok - a wszystko na to wskazuje - UEFA utworzy grupę roboczą, do której zaprosi przedstawicieli lig europejskich (EL) i klubów (ECA) w celu opracowania nowego harmonogramu, by dokończyć obecny sezon.

Zobacz wideo

UEFA musi to jeszcze przedyskutować z FIFA

Jeszcze tydzień temu UEFA zapewniała, że nie planuje przekładać Euro 2020, które miało odbyć się w 12 krajach. Ale sytuacja jest dynamiczna i kryzysowa. W piątek federacja podjęła decyzję o przełożeniu wszystkich meczów, które w przyszłym tygodniu miały zostać rozegrane w europejskich pucharach.

L’Équipe kilka dni temu informował, że przełożenie Euro 2020 ma przede wszystkim związek z tym, by tegoroczną Ligę Mistrzów i Ligę Europy udało się doprowadzić do końca. Tylko że to może okazać się bardzo kosztowne. Dla samych klubów i lig, bo UEFA - jak donosi The Athletic - za przedłużenie obecnego sezonu zażąda odszkodowania w wysokości około 275 milionów funtów.

Francuski dziennik dodaje, że pojawia się jeszcze jeden problem, bo zmiana terminu ME musi zostać przedyskutowana z FIFA, która latem 2021 roku ma w planach rozegranie Klubowych Mistrzostw Świata. Telekonferencja UEFA ze stowarzyszeniami klubów i piłkarzy we wtorek o 10. Trzy godziny później kolejna - z przedstawicielami narodowych związków piłkarskich, które są zrzeszone w europejskiej federacji.

Więcej o: