Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

UEFA zaproponuje przełożenie Euro 2020! Możliwe dwa terminy. Wymagane ustępstwa FIFA

Na wtorkowej, specjalnej wideokonferencji UEFA ma zaproponować przełożenie Euro 2020. Możliwe terminy są dwa: jesien lub zima tego roku, lub lato przyszłego. Drugi termin wymagać będzie jednak ustępstw ze strony prezesa FIFA, Gianniego Infantino.

- Zaproponujemy, by UEFA przełożyła mistrzostwa Europy. Postaramy się dokończyć obecne rozgrywki ligowe, ponieważ będzie to bardziej sprawiedliwe dla naszych klubów, które zainwestowały dużo pieniędzy i poświęciły się dla wielu spraw - powiedział prezes włoskiej federacji piłkarskiej, Gabriele Gravina cytowany przez agencję Reutera.

Zobacz wideo

We wtorek dojdzie do specjalnej wideokonferencji, podczas której przedstawiciele wszystkich federacji oraz lig będą dyskutować z UEFĄ na temat sytuacji w piłce nożnej spowodowanej pandemią koronawirusa. Przypomnijmy, że z jej powodu zawieszono niemal wszystkie rozgrywki w Europie. Na razie nie wiadomo, kiedy mogłyby one zostać wznowione.

Gravina stwierdził, że ma nadzieję, iż Serie A uda się dokończyć do 30 czerwca. - Jeśli okaże się, że do gry wrócimy dopiero na początku maja, to na razie na bok odłożyłbym pytania dotyczące treningu zawodników. Niech oni siedzą w domach, niech regenerują się fizycznie i odpoczywają też mentalnie - stwierdził Gravina.

ZDF: UEFA zaproponuje przełożenie Euro 2020

W związku z trudnymi sytuacjami w ligach wiele wskazuje na to, że UEFA zostanie zmuszona do przełożenia Euro 2020, które miało odbyć się w dniach od 12 czerwca do 12 lipca w 12 europejskich krajach. Decyzja w sprawie turnieju ma zapaść podczas wtorkowej wideokonferencji. Na razie spekulowano, że turniej mógłby zostać przełożony na lato 2021 roku lub, jak poinformował w sobotę "The Telegraph", mógłby zostać rozegrany w grudniu tego roku.

Te informacje potwierdził w niedzielę niemiecki ZDF. Według jego informacji jest już przesądzone, że we wtorek UEFA zaproponuje przełożenie mistrzostw Europy. Nowe terminy są dwa: albo jesień lub zima 2020, albo lato 2021.

Z uwagi na dużą liczbę meczów pozostałą do rozegrania w tym sezonie, UEFA wolałaby, by turniej odbył się w przyszłym roku. Wymagałoby to jednak ustępstw ze strony FIFA, a konkretniej jej prezydenta, Gianniego Infantino.

Chodzi tu przede wszystkim o Klubowe Mistrzostwa Świata, które właśnie latem przyszłego roku (17 czerwca - 4 lipca) mają odbyć się w nowym formacie. Turniej ma zostać rozegrany w Chinach, a jednym z jego gospodarzy ma być Wuhan. UEFA i ECA (Europejskie Stowarzyszenie Klubów Piłkarskich) nie chciały tego turnieju w ogóle, jednak jeśli w zaistniałej sytuacji Infantino zgodzi się na przełożenie rozgrywek, to Europa może na nie wysłać aż 12, a nie jak zaplanowano, 8 klubów.

Andreas Rettig, były dyrektor zarządzający Bundesligi, powiedział niedawno na łamach ZDF, że z powodu pandemii koronawirusa przełożenie mistrzostw Europy jest po prostu "konieczne".