Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Mundial 2018. Paweł Janas dla Football LIVE: Francja ma lepszą obronę, ale Lukaku to największe wyzwanie [#37]

- Francja i Belgia to najlepsze zespoły turnieju. Francja ma lepszą obronę, ale wielki, silny i szybki Lukaku będzie największym wyzwaniem dla Varane'a i Umtitiego - komentuje dla Football LIVE Paweł Janas, selekcjoner, który był z Polską na mundialu (2006), a jako piłkarz wywalczył na MŚ trzecie miejsce (1982). We wtorek pierwszy półfinał mundialu w Rosji

We wtorek zobaczymy przedwczesny finał mistrzostw świata. Francja i Belgia to najlepsze zespoły turnieju. Szkoda, że oba znalazły się w tej samej części „drabinki”. Po drodze do półfinału jedni ograli Argentynę i Urugwaj, drudzy wyeliminowali Brazylię. Uważam, że każda z tych pokonanych ekip mogłaby jeszcze być w turnieju, gdyby miała szczęście i trafiła do drugiej części „drabinki”, gdzie najlepsze okazały się Anglia i Chorwacja.

Oczywiście cały czas kibicuję Francji, bo czuję się z nią związany przez lata, które tam spędziłem. Ale widzę, że Belgia gra bardzo dobrze. Liczę, że mecz będzie świetny. Wydaje mi się, że Francja ma lepszą obronę. Jeden stoper gra w Barcelonie, drugi w Realu, obaj są młodzi, silni, mają świetne warunki fizyczne. A propos klubów, w jakich grają Francuzi, to z ich podstawowej „jedenastki” tylko Mbappe na co dzień występuje we Francji. I to przecież nie dlatego, że topowe zespoły europejskie go nie chcą, ale dlatego, że Paryż zapłacił Monaco aż 180 mln euro.

Mam nadzieję, że w półfinale Mbappe znów pokaże swoje możliwości - jak w 1/8 finału z Argentyną - zamiast gdzieś się popychać, kłócić z rywalami, jak w ćwierćfinale z Urugwajem. Byłoby przykro, gdyby złapał głupią kartkę i z bohatera stałby się antybohaterem. On z Griezmannem i Giroudem tworzą kompletny atak. Jeden jest przebojowy i silny, drugi mały i bardzo sprytny, trzeci gra kapitalnie tyłem do bramki i wszystko zgrywa głową do kolegów. A jeszcze dojdzie im Matuidi, który już odcierpiał za kartki.

Ale Belgia też ma rewelacyjną ofensywę. Wielki, silny i szybki Lukaku będzie największym wyzwaniem dla Varane’a i Umtitiego. Do tego dojdą świetni Hazard i De Bruyne. Pierwszy niemiłosiernie kręci rywalami, drugi ma huknięcie. Jeśli cała trójka zagra swoje, a jest w formie, to pod francuską bramką będzie gorąco.

Z ćwierćfinałów zdecydowanie najlepszy był właśnie mecz Belgów. Z Brazylią stworzyli takie widowisko, że aż szkoda, że nie było dogrywki, bo jeszcze by się chętnie na to spotkanie popatrzyło. Ale Francuzi dali na razie najlepszy mecz całego turnieju, wygrany 4:3 z Argentyną. Tam była niesamowita dramaturgia. I tam się okazało, że ta defensywa Francji, którą trzeba chwalić, jednak nie jest bezbłędna. Oby półfinał Francja – Belgia był tak dobry jak te najlepsze mecze Francuzów i Belgów.