Męczarnie z Luksemburgiem, 6 goli. I jest awans w Lidze Narodów

Reprezentacja Turcji zremisowała 3:3 z Luksemburgiem w swoim przedostatnim meczu w tej edycji Ligi Narodów i zapewniła sobie awans do dywizji B. Na stadionie Fatiha Terima w Stambule długo pachniało sensacją, bo goście od 69. minuty wygrywali 3:2. Remis dla Turcji w końcówce uratował Ismail Yuksek.

Turcy - 42. reprezentacja w rankingu FIFA - dzięki remisowi z Luksemburgiem zachowali nad nim pięciopunktową przewagę w tabeli. Tym samym kolejkę przed końcem rozgrywek w dywizji C Ligi Narodów, zapewnili sobie awans o szczebel wyżej. W drugim meczu tej grupy Litwa zremisowała u siebie z Wyspami Owczymi 1:1 i będzie musiała bronić się przed spadkiem do dywizji D.

Turcja w dramatycznych okolicznościach uratowała remis i wraca do dywizji B Ligi Narodów

Pierwsza połowa spotkania w Stambule była niezwykle zacięta. Na bramki ekipy z Luksemburga  natychmiast odpowiadali gospodarze. Już w 8. minucie wynik otworzył Martins, ale goście nie cieszyli się z prowadzenia zbyt długo. Po chwili Cengiz Under wyrównał, skutecznie egzekwując rzut karny. Pod koniec pierwszych 45 minut niżej notowaną drużynę na prowadzenie wyprowadził Sinani, ale już po dwóch minutach piłkę pod własnej bramki wpakował Chanot i na przerwę zawodnicy schodzili przy stanie 2:2.

Mimo przewagi gospodarzy w drugiej połowie pierwsi ponownie trafili Luksemburczycy. W 69. minucie na 3:2 trafił Gerson Rodrigues i przez długi czas pachniało sensacyjną porażką Turcji. Zawodnicy trenera Kuntza podnieśli się dopiero trzy minuty przed końcem podstawowego czasu gry. Bramkę na wagę remisu i powrotu do dywizji B zdobył Ismail Yuksek.

Przypomnijmy, że Turca występowała w Dywizji B Ligi Narodów w sezonie 2020/21. Drużyna okazała się jednak najsłabsza w swojej grupie. Lepsze były Węgry, Rosja i Serbia. Turcja niespodziewanie zajęła ostatnie miejsce, dlatego w tym roku walczyła o powrót do wyższej dywizji, gdzie będzie grała z rywalami na lepszym i bardziej adekwatnym poziomie.

Przewaga punktowa Turcji na mecz przed końcem fazy grupowej Ligi Narodów wynosi pięć punktów. W przypadku porażki Luksemburg zbliżyłby się na dwa oczka i mógłby wykorzystać ewentualne potknięcie rywala w zaplanowanym na niedzielę wyjazdowym spotkaniu z Wyspami Owczymi. Ekipa z Beneluksu w ostatnim swoim meczu zmierzy się zaś na własnym boisku z reprezentacją Litwy.

Nasi sąsiedzi mogą być w nie najlepszych nastrojach, bo zremisowali mecz ostatniej szansy z Wyspami Owczymi 1:1 i wiadomo, że w wystąpią w barażach, w których przegrana oznaczać będzie spadek do dywizji D. Dla Litwinów był to jedyny punkt, jaki do tej pory wywalczyli w grupie 1 dywizji C.