Ramos nie trafił dwóch karnych! Decydujący gol w ostatnich minutach

Wielkie emocje i niezwykle ważne rozstrzygnięcia miały w sobotę miejsce w grupach Dywizji A Ligi Narodów UEFA. Aktualni mistrzowie świata, Francuzi, zapewnili sobie udział w Final Four rozgrywek, pokonując mistrzów Europy - Portugalię. Ogromne przetasowania miały miejsce w grupie, w której o wygraną walczą Niemcy, Hiszpanie i Ukraińcy, a dodatkowo wicemistrzowie globu, Chorwaci, nie mogą być pewni utrzymania w najwyższej dywziji LN!

Oj, działo się w meczach trzeciej i czwartej grupy Dywizji A Ligi Narodów UEFA. W hicie kolejki Francuzi po świetnym widowisku wygrali 1:0 z Portugalią i choć końcowy wynik na to nie wskazuje, to goli w tym meczu powinno paść znacznie więcej.

Piłkarze Didiera Deschampsa, zwłaszcza w pierwszej części zawodów, mieli mnóstwo dogodnych okazji, ale marnowali je jedna za drugą. Największy niedosyt odczuwać mógł zwłaszcza Anthony Martial, który - mimo że świetnie urywał się obrońcom i wypracowywał sobie dobrą pozycję - w fazie wykończenia zawodził. Rui Patricio najpierw zatrzymał go w sytuacji sam na sam, a niedługo później kapitalną interwencją obronił jego uderzenie z piątego metra. Portugalczykom sprzyjał zresztą nie tylko świetnie dysponowany bramkarz, ale i w pewnym stopniu szczęście - jeszcze przed przerwą, po koronkowej akcji zapoczątkowanej przez Antoine'a Griezmanna, piłka zatrzymała się na poprzeczce bramki.

Włochy bez trenera i afera z testowaniem. Ogromne zamieszanie przed meczem z PolskąWłochy bez trenera i afera z testowaniem. Ogromne zamieszanie przed meczem z Polską

Gol Francji i przebudzenie Portugalii

Po zmianie stron wciąż atakowali Francuzi i w końcu dopięli swego. W 54. minucie strzał Adriena Rabiot z najbliższej odległości dobił N'Golo Kante, nie dając Patricio żadnych szans. Dopiero w ostatnich dwudziestu minutach, zwłaszcza po wejściu na boisko Joao Moutinho i Trincao, mistrzowie Europy doszli do głosu. W słupek trafił Jose Fonte, a bliski szczęścia był też Moutinho, jednak jego potężny strzał z dwudziestu metrów czubkami palców sparował Hugo Lloris.

Francuzom udało się utrzymać korzystny wynik do końca spotkania, co oznacza, że jako pierwsi w Dywizji A zapewnili sobie awans do Final Four. Portugalczycy, bez względu na wyniki meczów w ostatniej kolejce, zakończą zmagania na 2. miejscu, aczkolwiek nie oznacza to, że w tej grupie emocje się już skończyły. W sobotę Chorwaci przegrali na wyjeździe ze Szwedami 1:2 i obie ekipy mają teraz po 3 punkty. W ostatniej serii gier wicemistrzowie świata będą zatem walczyć o utrzymanie się w najwyższej dywizji - zagrają u siebie z Portugalią, a Szwedzi na wyjeździe z Francuzami (przy tej samej liczbie punktów obu zespołów z Dywizji A spadnie Szwecja).

Tabela grupy 3 Dywizji A:

1. Francja 13 pkt (bilans bramkowy 8:3)
  2. Portugalia 10 pkt (9:2)
  3. Chorwacja 3 pkt (7:13)
  4. Szwecja 3 pkt (3:9)

Katastrofa Sergio Ramosa

Emocji nie zabrakło również w meczach czwartej grupy, zwłaszcza w starciu Szwajcarii z Hiszpanią. Helweci do przerwy prowadzili 1:0 po trafieniu Remo Freulera, natomiast to, co wydarzyło się w drugiej, trudno wytłumaczyć. Hiszpanie wywalczyli dwie jedenastki, do których (jak zawsze) podszedł Sergio Ramos. Kapitan zespołu zmarnował jednak oba karne, a jego koledzy zdołali doprowadzić do wyrównania dopiero w 89. minucie za sprawą Gerarda Moreno. Warto również podkreślić, że ostatnich 10 minutach Szwajcarzy grali w dziesiątkę po tym, jak drugą żółtą kartkę zobaczył Nico Elvedi.

Polska - Włochy w październiku 2020. Robert Lewandowski w tłumie rywaliJerzy Brzęczek zdradził, kto będzie bronił w arcyważnym meczu Ligi Narodów

Hiszpanie, którzy przed tą serią gier byli liderem grupy, skomplikowali sobie życie na ostatniej prostej fazy grupowej. W finałowej kolejce zmierzą się z Niemcami, którzy w sobotę pokonali Ukrainę 3:1 i awansowali na 1. miejsce w grupie. Zespołowi Joachima Loewa wystarczy teraz w starciu z Hiszpanami remis, by awansować do Final Four, natomiast ekipa z Półwyspu Iberyjskiego, chcąc zagrać w turnieju finałowym, będzie musiała wygrać. Ukraińcy nie mają już szans na zwycięstwo w grupie i w bezpośrednim meczu ze Szwajcarią zagrają o utrzymanie w najwyższej dywizji.