Poradnik bukmacherski: Jak obstawiać typy over/under? "W tym meczu na pewno padnie wiele bramek"

"W tym meczu na pewno padnie wiele bramek", "tu będzie pewnie sporo rzutów rożnych", "4 żółte kartki? Będą na pewno" - to podejście wielu graczy do obstawiania typów over/under. Czy to podejście słuszne? Co można w nim zmienić? I na czym w ogóle polegają zakłady tego rodzaju? Wyjaśniamy w poniższym tekście.

Gra w zakładach bukmacherskich może uzależniać i jest dozwolona od 18 roku życia.

Typy over/under to bardzo popularny rodzaj zakładów. Over/under, to mówiąc prościej - powyżej/poniżej. W takich zakładach chodzi o wskazanie minimalnej lub maksymalnej liczby bramek, rzutów rożnych, żółtych i czerwonych kartek czy autów. 

W meczu Liverpool - Manchester padnie dużo bramek? Jak typują bukmacherzy?

Jak wyglądają typy over/under?

Omawiany rodzaj zakładów zazwyczaj wygląda dość nietypowo. Zawarte w nim są bowiem połówki. Przykładowym rodzajem takiego zakładu jest typ "powyżej 2,5 bramki" w danym meczu. Skąd w typach biorą się połówki? Z chęci uniknięcia przez bukmacherów sporów. W przypadku typów "over 2 bramki", przy wyniku 2:0 lub 1:1 mogłyby powstać niejasności. To zaskakujące, ale spotykane. Dlatego w ofercie widzimy przykładowe "2,5 gola". W przypadku obstawienia takiego zakładu, w wybranym przez nas meczu muszą paść przynajmniej trzy bramki.

Co ciekawe, u niektórych bukmacherów jeszcze niedawno można było znaleźć typy bez połówek. W takiej sytuacji, obstawiając wspomniane "powyżej 2 goli", remis 1:1 wcale nie oznaczał przegranego zakładu. Bukmacher rozliczał go jako "no bet", czyli zdarzenie o kursie 1.00.

Azjatyckie over/under

W ofertach bukmacherów bardzo często pojawiają się także typy z "azjatyckim over/under". Wielu graczy sama nazwa, która nie mówi zbyt wiele, potrafi odstraszyć. To jednak zakład dość prosty, będący w pewnym sensie bezpieczniejszą wersją prostego over/under (jak typ 1X dla zwykłego typu 1 w zakładach normalnych).

Weźmy za przykład typ over 2.25 gola w meczu (typy azjatyckie polegają właśnie na tym, że połówki zastępują jeszcze dokładniejsze kursy, jak 2.25 czy 2.75). Obstawienie zakładu takiego rodzaju oznacza, że:

  • Jeśli w meczu padnie 1 bramka, zakład będzie przegrany
  • Jeśli w meczu padną dwie bramki, bukmacher zwróci nam połowę wniesionej kwoty
  • Jeśli w meczu padną trzy bramki i więcej, zakład będzie wygrany

W azjatyckich over/under bukmacher dzieli zakład na dwa mniejsze - bezpieczną wersję, w której liczy wydarzenie po kursie 1.00 używając połowy wniesionej stawki, a także tą bardziej zyskowną, która zakłada konieczność spełnienia dokładnych warunków zakładu. W przypadku typu over 2.75 zakład również jest "dzielony" na dwa mniejsze, jeden zakłada dokładnie 3 bramki w mecz, przy których bukmacher zwraca graczowi połowę stawki, a drugi powyżej 3 bramek, które będą oznaczać wygranie kuponu.

Dużo żółtych kartek w lidze włoskiej? Jak typują bukmacherzy?

Do czego można używać typów over/under?

Wbrew pozorom typy over/under oferowane przez bukmacherów nie są jedynie w przypadku meczów piłkarskich. Typy powyżej/poniżej bardzo często spotykane są także m.in. w tenisie (w przypadku gemów czy setów), koszykówce (w przypadku punktów), boksu i sportów walki (w przypadku rund) czy hokeju (w przypadku goli czy indywidualnych kar zawodników).

Jak grać z typami over/under?

Przy grze z wykorzystaniem typów powyżej/poniżej, podobnie jak w przypadku innych rodzajów zakładów, najważniejsza jest analiza. Proces obstawienia przykładowego spotkania, w tym przypadku dotyczącego liczby bramek, w takim systemie można opisać w kilku krokach:

  1. Wybór atrakcyjnego spotkania - np. drużyny znajdującej się w bardzo wysokiej formie, grającej akurat ze znacznie niżej notowanym rywalem.
  2. Sprawdzenie szczegółowych statystyk bramkowych - ile faworyt strzelił goli w kilku ostatnich spotkaniach, ile teoretycznie słabszy zespół tracił goli w ostatnich meczach, a także w tych z drużynami na poziomie faworytów.
  3. Sprawdzenie okoliczności spotkania - czy faworyt na pewno ma o co grać (szczególnie ważne jest to w meczach pucharowych czy spotkaniach europejskich pucharów, kiedy często teoretycznie lepsza drużyna ma już zapewnione wyjście z grupie i może zagrać rezerwowym składem), kto gra u siebie, jak druga drużyna spisuje się w meczach wyjazdowych, jaka jest sytuacja kadrowa obydwu zespołów (z naciskiem na faworytów i sprawdzenie tego, czy w przewidywanych składach są najlepsi i najskuteczniejsi zawodnicy).
  4. Wybór optymalnego typu over/under (zakładów tego typu pojawia się mnóstwo, od over/under 0,5 do over/under 5,5) - im wyższa liczba przewidywanych bramek w przypadku typu "powyżej", tym większy kurs, należy jednak pamiętać, by grać rozważnie i zwracać równie duża uwagę na prawdopodobieństwo zdarzenia, co na oferowane przez bukmacherów stawki.
  5. Obstawienie kuponu za rozważną stawkę.

Kursy over/under, to bardzo ciekawy rodzaj zakładów i dobra alternatywa dla zakładów klasycznych, gdzie gracz wskazuje jedynie zwycięzcę danego meczu. Wykorzystanie tego rodzaju zakładów może się okazać czymś korzystnym w kontekście budżetu graczy, a także w kontekście atrakcyjności zabawy.

Pobierz aplikację Football LIVE na Androida

Football LIVEFootball LIVE Football LIVEWięcej o: