Bogusław Kaczmarek zastąpi Jacka Zielińskiego. W Bytomiu też zmiany

Sobotni poranny trening piłkarzy Polonii poprowadził Bogusław Kaczmarek. Ale oficjalnie były asystent Leo Beenhakkera ma zastąpić Jacka Zielińskiego dopiero w poniedziałek

ŁKS wygrywa w Warszawie z Polonią - wideo ?

Zieliński został zwolniony niemal natychmiast po przegranym 1:3 piątkowym meczu z ŁKS Łódź. Związani z klubem mówią, że nawet w jego trakcie. Właściciel i prezes Polonii Józef Wojciechowski opuścił trybunę przy stanie 0:2, czyli po 70 minutach gry. Wtedy ponoć powziął już decyzję. Natychmiast wezwał do siebie klubowego skauta Bogusława Kaczmarka i osobistego doradcę Holendra Anthony'ego Bruinsa Slota. Z tym drugim się skonsultował, pierwszego nominował na nowego trenera.

Zieliński o zwolnieniu dowiedział się telefonicznie. Po meczu i konferencji prasowej mimo przenikliwego zimna długo chodził przed budynkiem klubowym w marynarce. Był zszokowany. Nie wiadomo, czym bardziej - postawą zawodników i wynikiem, czy utratą stanowiska? Dziennikarzom powiedział, że na razie nie chce rozmawiać.

14 godzin później Kaczmarek wspólnie ze Slotem pojawili się na Konwiktorskiej na porannym rozruchu. Dołączył do nich Jacek Grembocki, szkoleniowiec zespołu Młodej Ekstraklasy. Nikt nie chciał się wypowiadać. - Żadnych pytań, żadnych rozmów. Poczekajmy do poniedziałku - powiedział były asystent Leo Beenhakkera. Mało wylewni byli również piłkarze.- Sam kazałem, żeby się nie wypowiadać. Wydamy komunikat koło południa w poniedziałek - tłumaczy rzecznik prasowy Piotr Ciszewski.

Wygląda na to, że nowy podział ról w Polonii został ustalony. Ze sceny zeszli Zieliński i jego asystent Jan Furlepa. Zastąpią ich Kaczmarek i Grembocki, których pracy z bliska będzie się przyglądał Slot.

Kaczmarek pracuje w Polonii od października ubiegłego roku. Pełnił funkcje skauta, ale przez ostatnie dwa tygodnie był pracownikiem administracji. Już w momencie zatrudnienia pojawiły się głosy, że prędzej czy później zostanie szkoleniowcem pierwszego zespołu. Miał takie ambicje, dobrze zna się z Józefem Wojciechowskim. Do tej pory Zieliński nie dawał jednak właścicielowi klubu pretekstu do zmiany. Jeśli przegrywał w lidze, to z uznanymi firmami - Lechem i dwukrotnie z Wisłą Kraków. Porażka z ŁKS-em to dla walczącej co najmniej o europejskie puchary Polonii dyshonor i kompromitacja. Pretekst się więc pojawił. Józef Wojciechowski natychmiast go wykorzystał.

Zieliński zapisał w Polonii piękną kartę. Pracował na Konwiktorskiej od lipca ubiegłego roku. Pod jego wodzą Polonia miała świetną rundę jesienną, którą zakończyła na pierwszej pozycji, awansowała do dalszej fazy Pucharu Polski i Ekstraklasy. Ten rok zaczął się dla drużyny Zielińskiego koszmarnie. W trzech meczach zdobyła zaledwie jeden punkt. Na razie jest na czwartym miejscu w tabeli.

Kiepskie wyniki "Czarnych Koszul" tłumaczy brak skutecznego, przebojowego napastnika. Wina spada w połowie na trenera i w połowie na właściciela. Józef Wojciechowski uznał, że nie warto wydawać 200 tys. euro na Serba Predraga Sikimica czy połowę tej kwoty na Rafała Kujawę z ŁKS (strzelił w piątek pierwszego gola na Konwiktorskiej). Jacek Zieliński uznał z kolei, że do jego drużyny nie nadaje się 34-letni Tomasz Frankowski.

Polonia Bytom przegrywa z Ruchem 0:3 ?

Motyka też zwolniony

Marek Motyka już nie jest trenerem Polonii Bytom. Został zdymisjonowany po klęsce jego zespołu w derbowym meczu z Ruchem Chorzów. - Tak słabo grającej Polonii nie widziałem od pięciu lat! Trzeba było coś zmienić, bo inaczej nie mielibyśmy szans na utrzymanie - argumentuje Damian Bartyla, prezes klubu. - Całą winę za taką grę Polonii biorę na siebie - poddaje się Motyka.

Następcą Motyki będzie Ukrainiec Jurij Szatałow. Były gracz Amiki Wronki nigdy nie pracował dotąd w ekstraklasie. - Lubimy dawać szanse młodym trenerom. To u nas zaczynali przecież Marcin Brosz i Michał Probierz - przypomina Bartyla.

Zmiany trenerów w sezonie 2008/09

Górnik Zabrze

 

2/16 września 2008*: Ryszard Wieczorek (zwolnienie) - Marcin Bochynek (tymczasowy) - Henryk Kasperczak

Ruch Chorzów

 

10 września 2008: Duszan Radolsky (dymisja) - Bogusław Pietrzak

Cracovia

 

27 października 2008: Stefan Majewski (zwolnienie) - Artur Płatek

Odra Wodzisław

 

3 listopada 2008: Janusz Białek (zwolnienie) - Ryszard Wieczorek

ŁKS Łódź

 

20 listopada 2008: Marek Chojnacki (zwolnienie) - Grzegorz Wesołowski

Piast Gliwice

 

5 stycznia 2009: Marek Wleciałowski (zwolnienie) - Dariusz Fornalak

GKS Bełchatów

 

8 stycznia 2009: Paweł Janas (dymisja) - Rafał Ulatowski

Polonia Bytom

 

15 marca 2009: Marek Motyka (dymisja) - Jurij Szatałow

Polonia Warszawa

 

16 marca 2009: Jacek Zieliński (zwolnienie) - Bogusław Kaczmarek