Piłkarski Wrocław chce pieniędzy Solorza

Czy jeden z najbogatszych Polaków, Zygmunt Solorz, zostanie właścicielem piłkarskiego Śląska? Władze Wrocławia od kilku miesięcy negocjują z Solorzem możliwość odsprzedania mu klubu.

W rozmowach z Solorzem władze miasta reprezentuje Michał Janicki, dyrektor departamentu spraw społecznych. Negocjacje okryte są ścisłą tajemnicą. Janicki, pytany o szczegóły rozmów z właścicielem Polsatu, odpowiada dyplomatycznie: - Nie potwierdzam, ale i nie zaprzeczam, że takie rozmowy trwają. Nic więcej nie mogę w tej sprawie ujawnić - podkreśla. Komentarza odmówił też prezydent Rafał Dutkiewicz.

Nieoficjalnie wiemy, że przedstawiciele miasta i niektórzy politycy od dawna namawiają Solorza, aby zainwestował w Śląsk. Początkowo zakładano, że jedna z firm Solorza zostanie sponsorem drużyny piłkarskiej. Jednak w ostatnich tygodniach rozważany jest inny wariant - Solorz miałby odkupić udziały w spółce i zostać właścicielem Śląska.

Według naszych informacji - jeśli dojdzie do porozumienia - Solorz kupi nie mniej niż 51 procent udziałów w SSA Śląsk Wrocław. Oczywiście, miasto jest zainteresowane takim rozwojem sytuacji, gdyż przejmowało piłkarski zespół, aby wyprowadzić klub z zadłużenia, a później znaleźć inwestorów, którzy staną się właścicielami zespołu. Ale Wrocław zostawi sobie w spółce mniejszościowy pakiet akcji.

Równocześnie, miasto chce się w pewien sposób zabezpieczyć, i nawet jeśli Solorz zostanie właścicielem Śląska, to w pierwszych latach władze Wrocławia będą miały wpływ na niektóre decyzje dotyczące klubu. Władze stawiają też warunki: piłkarski Śląsk musi rozgrywać swoje mecze we Wrocławiu, klub nie zmieni nazwy, barw ani herbu. Oczywiście nikt takich zastrzeżeń nie kwestionuje.

Wszystko wskazuje, że Solorz nie będzie chciał powtórzyć scenariusza koncernu ITI, który przejął drużynę Legii Warszawa. Legia jednoznacznie kojarzona jest z ITI, telewizją TVN, a na koszulkach piłkarze reklamują platformę cyfrową "n". Solorz nie chce, aby Polsat kojarzony był wyłącznie ze Śląskiem Wrocław i najprawdopodobniej klub kupi inna firma biznesmena. Ma to znaczenie wizerunkowe dla telewizji Polsat. Z oczywistych względów, Śląsk ma swoich fanów przede wszystkim we Wrocławiu, ale już w innych regionach Polski zespół może być źle odbierany przez kibiców innych drużyn. A Polsat z tego względu nie chce tracić widzów.

Trudno jest przewidzieć, kiedy dojdzie do finalizacji rozmów. Raczej nie nastąpi to szybciej niż przed końcem roku. Równocześnie, przedstawiciele miasta poszukują nowych sponsorów, dzięki którym uda się zbudować duży budżet klubu. Wiemy, że zaawansowane są negocjacje z firmą Dialog. Może ona zostać sponsorem strategicznym Śląska. Z naszych informacji wynika, że aby zostać strategicznym sponsorem, trzeba wyłożyć co najmniej 3 miliony złotych. Dialog już wcześniej praktycznie doszedł do porozumienia z Dolnośląskim Związkiem Piłki Nożnej i będzie sponsorował lokalne rozgrywki IV ligi. Wejście w Śląsk byłoby kontynuacją sponsorowania futbolu w regionie.

Poszukiwanie bogatego właściciela i solidnych sponsorów ma spowodować, że w przyszłym sezonie budżet Śląska wyniesie nie mniej niż 30 mln złotych. Tworzenie silnej drużyny piłkarskiej we Wrocławiu ma bezpośredni związek z powstaniem nowego stadionu. Jeszcze pod koniec tego roku rozpocznie się budowa 44-tysięcznego obiektu, jednej z aren Euro 2012. Stadion zostanie ukończony do końca 2010 roku, a od wiosny 2011 roku swoje mecze rozgrywać będzie tam Śląsk. Aby wypełnić przynajmniej w połowie tak duży obiekt, potrzebny jest mocny klub, który będzie walczył o czołowe miejsca w ekstraklasie i rywalizował w europejskich pucharach.

Zygmunt Solorz

Biznesmen, jeden z najbogatszych Polaków. Jego majątek wyceniany jest na 1,5 mld dolarów. Na liście najbogatszych ludzi świata miesięcznika "Forbes" w 2007 r., Solorz zajął 664. miejsce i był czwarty wśród Polaków. Jest właścicielem i przewodniczącym rady nadzorczej telewizji Polsat, właścicielem platformy Cyfrowy Polsat, a także przewodniczącym rady nadzorczej i głównym akcjonariuszem spółki Elektrim. Poza tym, jest właścicielem Invest Banku, Powszechnego Towarzystwa Emerytalnego Polsat i Towarzystwa Ubezpieczeń na Życie Polisa-Życie. Niedawno przejął kontrolę nad spółką Sferia.

W sezonie 1994/95 Polsat był głównym sponsorem żużlowców wrocławskiej Sparty, którzy zdobyli wówczas mistrzostwo Polski.