Droga na Mundial. Rekordowa Brazylia

W historii mistrzostw świata nie ma drugiej takiej drużyny jak Brazylia. Pięciokrotni triumfatorzy mundiali jako jedyni wystąpili na wszystkich organizowanych dotąd turniejach. Nic dziwnego, że zapisali w swojej historii nieosiągalne dla innych rekordy.

Tekst powstał w ramach projektu "Continental - Droga na Mundial", w którym prezentujemy finalistów mistrzostw świata 2014. Trwa Tydzień Brazylijski

Jedynym piłkarzem, który aż trzykrotnie sięgał po mistrzostwo, jest Brazylijczyk Pele. Mimo tego, że Niemcy rozegrali najwięcej meczów na MŚ (aż 99), to Brazylia strzeliła rekordową liczbę goli - 210. Aż na czterech z dziewiętnastu imprez najskuteczniejszymi strzelcami (lub jednymi z najskuteczniejszych) zostawali piłkarze z kraju kawy. Nie dziwi więc fakt, że również Brazylijczyk jest piłkarzem, który w historii mistrzostw uzbierał najwięcej trafień. To Ronaldo, który w latach 1998-2006 wpakował piłkę do siatki rywali aż 15 razy.

Mario Zagallo zdobywał mistrzostwo świata zarówno jako piłkarz (1958, 1962), jak i trener (1970). Podobnej sztuki dokonał jeszcze tylko Franz Beckenbauer.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.