Droga na mundial. Trójkolorowa reprezentacja świata

Nie ma na świecie drugiego takiego kraju, który - przy tak częstym udziale w mundialu - w swojej kadrze na każdych mistrzostwach świata miał w kadrze piłkarzy urodzonych poza krajem. Francuzi od 1930 r. w kadrach na mundial mieli aż 42 zawodników urodzonych poza Francją.

Najwięcej piłkarzy przyjechało reprezentować Trójkolorowych z Algierii. Nie wszyscy byli potomkami miejscowych Berberów. Kilku pochodziło z rodzin francuskich i włoskich kolonistów. Zawodnicy urodzeni w innych francuskich koloniach to przypadki jednostkowe.

W szeregach Francuzów nie zabrakło też przykładów zawodników naturalizowanych, którzy kariery piłkarskie rozpoczynali w innym kraju. Jak Urugwajczyk Hector Cazenave czy Austriak August Jordan.

Osobliwymi przypadkami są Niemcy - Oscar Heisserer i Fritz Keller, którzy w ogóle się nie przeprowadzali, ale Alzacja, w której się urodzili, została po 1918 r. włączona do Francji.

Zestawienie nie obejmuje takich piłkarzy jak Zinedine Zidane, który co prawda pochodził z rodziny algierskich emigrantów, ale urodził się już w Marsylii.

Materiał powstał w ramach Tygodnia Francuskiego projektu "Continental - Droga na Mundial"