Były szkoleniowiec młodzieży Manchesteru United: Trenerze, piłkarz to twój przyjaciel

W Anglii, w czterech najwyższych ligach, aż 78% szkoleniowców ma za sobą karierę zawodowca. Czy to rzeczywiście klucz do sukcesu? - zastanawia się Radosław Mozyrko w swoim najnowszym tekście na FootBar.pl

"Z trenowaniem jest tak, jak z każdą inną dziedziną życia - nie zawsze teoria idzie w parze z praktyką. To tak, jak z nauką języka. Każdy Polak potrafi lepiej lub gorzej mówić po polsku, ale nie każdy będzie umiał nauczyć tego języka obcokrajowca" - pisze trener młodzieży w Nottingham Forest, mentor trenerów w angielskim FA.

Trener z przeszłością w Manchesterze United dodaje: "Rozmawiałem kiedyś z pewnym młodym zawodnikiem, 14-latkiem z akademii, gdzie co roku zmienia się trenerów, i zapytałem go, z jakim trenerem chciałby pracować. Wybrał najgorzej jak się dało. Wskazał byłego profesjonalistę ze znanym nazwiskiem, który jednak pod względem techniki, motoryki i psychiki był zdecydowanie najgorszy. Miał on co prawda wiedzę, ale wziętą żywcem z lat 90. Nie znał się w ogóle na współczesnym futbolu. Argumentem zawodnika był fakt, że ta osoba grała kiedyś na wysokim poziomie, więc na pewno wie, jak się tam dostać".

Cały tekst Radosława Mozyrko można przeczytać TUTAJ .

Więcej o: