Trybuna kibica. Łopot flag na całą widownię

O wielkiej biało-czerwonej sektorówce, którą kibice wywiesili na Stadionie we Wrocławiu, informowały wszystkie media. Wielkimi flagami chwalili się ostatnio także Rosjanie i Chorwaci. Ale nikomu nie udało się przebić FC Barcelona.

Tak się kibicuje! Trybuna Kibica otwarta dla wszystkich

Inicjatorem akcji szycia polskiej flagi był Tomasz Zimoch. Komentator sportowy podkreśla, że wielką pracę przy realizacji pomysłu wykonali także dwaj biznesmeni - Aleksander Goldschneider i Lucjan Jaszcz. - We wtorek, po meczu Polska - Rosja, kiedy wszyscy mieliśmy jeszcze w pamięci obraz trybun, gdy rosyjscy kibice rozwinęli ogromną flagę, pan Zimoch zaapelował: "Bierzmy igły, bierzmy nici, szyjmy wielką flagę!". Podchwyciłem tę myśl - opowiada Sport.pl Aleksander Goldschneider.

Flagę uszyto w Gliwicach. Powstało imponujących rozmiarów dzieło - w sumie 1500 metrów kwadratowych flagi. Całość waży ok. 200 kg.

Rosjanie rozwinęli sektorówkę z wizerunkiem rycerza i napisem "This is Russia" podczas meczu z Polską w Warszawie. Początkowo w osobie wojownika z mieczem namalowanego na fladze dopatrywano się Dymitra Pożarskiego, przywódcy powstania ludowego, które wyparło wojska polsko-litewskie z Rosji na początku XVII wieku. Ale szef Wszechrosyjskiego Związku Kibiców Aleksandr Szprygin stwierdził, że transparent przedstawia bohatera rosyjskich legend - Ilję Muromca.

Imponującą flagą pochwalili się też Chorwaci - przykryli Stary Rynek w Poznaniu. Flagę rozwinęli też Grecy podczas meczu z Rosją w Warszawie.

Żadna z nich nie może się jednak równać z dziełami kibiców latynoskich. Gigantyczne flagi, zasłaniające niemal połowę trybun, wywieszali kibice Penarolu Montevideo, Boca Juniors Buenos Aires, kibice reprezentacji Argentyny, Kolumbii i Paragwaju (sprawdźcie filmy na YouTubie - imponujące!). Oficjalnie za największą flagę, jaka kiedykolwiek pojawiła się na piłkarskim stadionie, uważa się flagę Katalonii, rozwiniętą w 2004 r. przed meczem Barcelona - Milan o Trofeum Joana Gampera (założyciela katalońskiego klubu).

Flaga miała wymiary 113 na 116 m, powierzchnię przeszło 13 tys. m kw. Ważyła około 1,2 tys. kg. Flagę wykonano z niepalnego, bardzo wytrzymałego materiału - metr kwadratowy mógł wytrzymać ciężar 1 tony. Została spuszczona ze szczytu stadionu, a po rozwinięciu przykryła trybunę i całe boisko.

- Obawialiśmy się, że przy wietrze może porwać ze sobą cały stadion - żartował Aleix Andreu, jeden z inicjatorów przedsięwzięcia.

Najpiękniejsza jedenastka Europy [GALERIA] 

Więcej o:
Copyright © Agora SA