Jak kibicować z kulturą?

Piłkarscy kibice wcale nie muszą się kojarzyć z awanturami na stadionach. Wystarczy pozytywne podejście, szacunek dla przeciwnika... i nie przeszkodzi w tym nawet odrobina piwa. Byle z umiarem

W czerwcu cały Poznań wypełni się kibicami. Do stolicy Wielkopolski zjadą tysiące gości z Chorwacji, Irlandii i Włoch (to te trzy reprezentacje rozegrają u nas mecze). Do tego dojdą miłośnicy futbolu z innych państw, np. z Niemiec czy Holandii. I oczywiście sami Polacy.

Różne narody to różne zwyczaje. Także jeśli chodzi o kibicowanie. Co zrobić, żeby polscy fani zostali dobrze zapamiętani? Jak kibicować kulturalnie i z klasą?

- Na Euro 2012 najważniejszy powinien być klub Polska, czyli biało-czerwone koszulki i szaliki, bez żadnych podtekstów klubowych, które mogłyby zepsuć atmosferę - przekonuje Andrzej "Bobo" Bobowski, nazywany królem polskich kibiców.

Największym piłkarskim świętem w Poznaniu będą trzy mecze fazy grupowej. Odbędą się kolejno 10, 14 i 18 czerwca. Przy każdej z tych okazji stadion przy ul. Bułgarskiej wypełni ponad 40 tys. widzów.

Bobowski: - Można dopingować kulturalnie. Nawet jak przeciwnik strzeli gola i będzie to tzw. majstersztyk, powinniśmy nagrodzić go oklaskami. W końcu chodzi o docenienie piłkarskiego kunsztu. A zawodnika schodzącego z boiska, zmienianego przez trenera, się nie wygwizduje. Niestety nie wszyscy tego przestrzegają.

Jednak na stadionie zgromadzą się tylko szczęśliwcy posiadający bilety na mecz. A pozostali? Zapewne będą oglądać Euro 2012 w pubach i innych lokalach. A także w strefie kibica, szykowanej w samym centrum miasta - na placu Wolności. Pomieści nawet 30 tys. ludzi.

Strefa ma być podzielona na dwie części. W pierwszej, na samym placu, zgromadzą się bardziej zagorzali fani. Nieco inaczej będzie na al. Marcinkowskiego. Tam także staną telebimy, jednak mecze będą na nich śledzić "spokojniejsi" kibice. Tacy, którzy zechcą usiąść przy stolikach, wypić kawę czy herbatę. Albo niskoprocentowe piwo (bo i ono będzie sprzedawane w strefie kibica).

Strefie kibica poświęcona była część ostatniej konferencji o przygotowaniach Poznania do Euro 2012. Katarzyna Parysek z poznańskiego magistratu zapowiedziała: - Postaramy się zapewnić różne atrakcje w części rekreacyjnej, także dla dzieci. Choć sprzedaż alkoholu trochę ogranicza te możliwości.

W promowanie kulturalnego kibicowania przed Euro 2012 aktywnie włączyli się policjanci. Trwa realizacja programu "Jestem Kibicem przez duże K", skierowanego do dzieci i młodzieży. W sieci od zeszłego roku działa też portal Fan Cooltura ( www.kibicujbezpiecznie.pl ), stworzony przez łódzkich policjantów. Podkreślają: - Chcemy zachęcić do pozytywnego kibicowania, zwłaszcza młode pokolenie.

Na portalu znajdziemy m.in. "9 zasad fancooltury", które mają przyświecać każdemu kulturalnemu kibicowi:

1. Wielkie cele możemy osiągać tylko wspólnie!

2. Traktuj każdego z respektem. Wszyscy są ważni.

3. Oblicze kibica jest obliczem jego klubu.

4. Kibicuj bez prowokacji! To oznaka szacunku dla Twojego przeciwnika.

5. Coolturalne kibicowanie to doping bez alkoholu.

6. Zawsze stosuj zasadę fair play!

7. Kibicuj rodzinnie i daj dobry przykład najmłodszym.

8. Jeśli grasz - daj z siebie wszystko, jeśli kibicujesz - rób to mądrze.

9. Pamiętaj, że intencją każdego coolturalnego kibica jest dobra zabawa!

Andrzej Bobowski także zachęca: - Na stadionie kibicujmy z kulturą. A na mieście nie szukajmy zaczepki, nawet jeśli ktoś się źle zachowuje. Pokażmy polską gościnność.

Copyright © Agora SA