FC Barcelona. Tito Vilanova odchodzi z przyczyn zdrowotnych

- Tito Vilanova odchodzi z klubu z powodu choroby nowotworowej - potwierdził prezydent FC Barcelona Sandro Rosell. Nie wiadomo, kto go zastąpi. Sobotni mecz z Lechią Gdańsk został odwołany.

Relacje z najważniejszych zawodów w aplikacji Sport.pl Live na iOS , na Androida i Windows Phone

- Chcę Wam przekazać informację, której myślałem, że nigdy nie będę musiał przekazywać. Po otrzymaniu wyników badań Tito Vilanova musi przejść kurację, której nie można pogodzić z prowadzeniem zespołu. Przedstawicieli mediów chcę poprosić o poszanowanie jego prywatności, gdy będzie zmagał się z chorobą - powiedział na konferencji prasowej Sandro Rosell.

- W ciągu najbliższych kilku dni Josep Maria Bartomeu i Andoni Zubizaretta przedstawią nowego trenera. Najprawdopodobniej nastąpi to na początku przyszłego tygodnia - dodał Rosell.

Na konferencji prasowej byli wszyscy zawodnicy obecnie trenujący z drużyną z Lionelem Messim na czele. Rossell wygłosił oświadczenie, nie odpowiadał na żadne pytania.

Niespełna 45-letni trener musiał zrezygnować z powodów zdrowotnych. W piątek tuż po tym, jak dowiedział się o nawrocie choroby - nowotworu ślinianki przyusznej, poinformował swoich przełożonych o tym, że będzie musiał opuścić zespół.

Vilanova od lat cierpi na nowotwór ślinianki przyusznej. Trener Barcelony przeszedł operację guza pod koniec listopada 2011 roku, w zeszłym roku opuścił zespół na kilka tygodni, gdy miał nawrót choroby, i udał się na leczenie do Nowego Jorku.

Vilanova przed rokiem objął pierwszą drużynę Barcelony po odejściu Pepa Guardioli. Poza epizodem w trzeciej lidze nigdy wcześniej nie pracował jako pierwszy trener. Jako asystent pomagał i doradzał Guardioli, ale najważniejszych decyzji nie podejmował, w przeciwieństwie do poprzednika nie był dla podwładnych idolem, który zdobył z Barceloną pierwszy Puchar Europy. W dodatku dostawał zespół nasycony triumfami w klubie i reprezentacji. W swoim pierwszym sezonie zdobył mistrzostwo Hiszpanii.

Więcej o: