Sukcesy polskich szkółek Barcelony. Przegrali dopiero z samą Barcą

Otworzone ponad 1,5 roku temu szkółki FC Barcelony w Warszawie zaczynają odnosić sukcesy. Na wewnętrznym turnieju szkółek tego klubu młodzi polscy piłkarze spisywali się znakomicie, a w kategorii do lat dziesięciu została pokonana dopiero w półfinale przez miejscową szkółkę Barcelony.

Śledź wszystkie relacje na żywo i najnowsze informacje ze świata sporty w swoim telefonie dzięki aplikacji Sport.pl LIVE ?

- Naszym celem jest, by dzieciaki łączyły szkolenie z dobrą zabawą. Najpierw musimy je nauczyć naszych standardów i wymagań. Przyzwyczaić, że kładziemy wielki nacisk na jakość pracy - mówił Xevi Marce, dyrektor wszystkich piłkarskich szkółek firmowanych przez Barcelone, gdy drużyna z Camp Nou zdecydowała się otworzyć cztery szkółki w Warszawie. Od otwarcia szkółek minęło ponad 1,5 roku temu, ale efekty pracy, o której mówił Marce są już doskonale widoczne.

Cztery zespoły FCB Escola Varsovia wzięły udział w turnieju organizowanym przez klub, w którym występowało ponad 600 piłkarzy i 52 zespoły reprezentujące akademie z różnych krajów. W zawodach nie brakowało drużyn z tak egzotycznych krajów jak Indie, Kuwejt czy Zjednoczone Emiraty Arabskie. - Obserwując poczynania tych piłkarzy należy sądzić, iż geografia światowej piłki w najbliższych latach bardzo się zmieni - czytamy na oficjalnej stronie polskiej szkółki.

Przegrali dopiero z Barceloną

W wewnętrznych turniejach FC Barcelony zagrały trzy polskie zespoły: U-8, U-10 i U-14. Największy sukces odniósł zespół do lat czternastu, który przegrał dopiero w finale. Bardzo chwalona była też drużyna do lat dziesięciu, która przegrała w półfinale z miejscową szkółką Barcelony. Polacy walczyli z dużą determinacją i zaprezentowali bardzo wysokie umiejętności, ale ostatecznie spotkanie zakończyło się wynikiem 0:2. - Na miejscu było wielu ludzi związanych bezpośrednio z klubem i byliśmy bardzo chwaleni za to co robimy. Zresztą, najlepiej świadczyły o nas same wyniki - mówił dla Sport.pl Witold Miller, dyrektor FCB Escola Varsovia.

Bardzo przyzwoicie spisała się też ekipa do lat ośmiu, którzy swoje zmagania zakończyli na szóstym miejscu. Jak mówi Miller organizatorzy zachwalali jednak nie tylko poziom gry polskich drużyn, ale też organizacje i filozofie tego, jak te zespoły są prowadzone - Filozofia i organizacja tego co robimy w Warszawie została bardzo doceniona między innymi przez wiceprezydenta FC Barcelony Jose Marie Bartomeu. Także nasi trenerzy zostali pochwaleni nie tylko za osiągnięcia młodych chłopaków, ale też za łatwość komunikacji i znajomość języków - podkreśla Miller.

Czwartą drużyną z Polski, która pojawiła się w Barcelonie był zespół do lat dwunastu, który brał udział w organizowanym tam turnieju MIC, gdzie brały udział najlepsze młodzieżowe ekipy z całego świata jak Werder Brema, czy FC Liverpool. Tam polska drużyna przegrała dopiero z Espanyolem. Dobrą dyspozycję Polaków zauważył też znany hiszpański dziennik "Mundo Deportivo", który wyrażał się o młodych polskich piłkarzach w samych superlatywach

Owocne 1,5 roku - co dalej?

- Od otwarcia szkółki minęło 1,5 roku, ale już widać bardzo wyraźne postępy. Chłopcy szybko się rozwijają, a my w dalszym ciągu chcemy wprowadzać filozofie, która propagowana jest w samej Barcelonie - mówił o planach na przyszłość Miller. Z zarządem polskiej szkółki spotkali się też Xevi Marce i Jose Maria Bartomeu by dyskutować o przyszłości klubu, jednak wyników tej rozmowy nie zdradzono.

W najbliższych planach polska szkółka Barcelony ma zorganizowanie drugiego międzynarodowego projektu FCB Camp. Ma to być obóz piłkarski skierowany do dzieci z całego świata urodzonych w latach 2000-2006. Tegoroczne zgrupowania mają odbyć się w Kleszczowie i być prowadzone przez trenerów z FC Barcelony oraz z warszawskich szkółek.

Więcej informacji na temat FC Barcelona Escola Varsovia można uzyskać na ich oficjalnej stronie. ?

Więcej o: