Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Jean Marie Dongou. Następny Messi?

- Leo Messi w jego wieku był fantastyczny, ale to Dongou z Kamerunu jest najlepszym szesnastoletnim piłkarzem jakiego kiedykolwiek widziałem - mówi dziennikarz Sky Sports Graham Hunter o wielkim talencie ze szkółki Barcelony - Jean Marie Dongou.

Z grającym obecnie w Juvenil A Dongou w Katalonii wiąże się duże nadzieje. Pierwsze kroki stawiał w Kamerunie w akademii założonej przez Samuela Eto'o, którą współfinansuje Barca. W 2007 roku w wieku zaledwie 12 lat już reprezentował kadrę juniorów Kamerunu. To właśnie wtedy skauci FC Barcelony podjęli decyzję o przeniesieniu Dongou do szkółki w La Masii.

W Barcelonie zaczynał w Infantil A, w której występują zawodnicy w wieku 13-14 lat. Sezon 2007/2008 był w jego wykonaniu rewelacyjny. Strzelił 22 gole w 16 kolejkach. W 2008 roku zdobył aż 58 bramek w rozgrywkach ligowych, dokładając do tego 12 w meczach towarzyskich oraz młodzieżowej edycji Pucharu Katalonii. W kolejnym sezonie przeniesiono go do Cadete A, gdzie musiał rywalizować z zawodnikami o rok, a nawet o dwa lata starszymi od siebie.

- Messi w jego wieku był fantastyczny, ale to Dongou jest najlepszym szesnastoletnim piłkarzem jakiego kiedykolwiek widziałem. - mówi dziennikarz Graham Hunter Sky Sports, na co dzień zajmujący się FC Barceloną.

Porównania do obecnego gwiazdora Barcelony wcale nie są przesadą. Kameruńczyk tak jak Messi pojawił się w La Masii w wieku 13 lat. Tak samo jak Messi zagrał w trzech kategoriach wiekowych w ciągu sezonu. Sezon 2009/2010 zaczął jako zawodnik Cadete B, gdzie zdobył trzy bramki. Po kilku meczach trafił do Cadete A strzelając 17 goli, gdzie występował z zawodnikami starszymi od siebie o rok. Sezon zakończył w Juvenil A trafiając na zawodników starszych od siebie nawet o cztery lata, zdobywając 10 bramek.

- Jean Marie bardzo szybko zaaklimatyzował się w Hiszpanii. Nauka języka nie sprawiła mu żadnych problemów. Mieszka niedaleko Camp Nou, tuż obok Gerarda Deulofeu. Nie miał również problemu z wkomponowaniem się w drużynę. W szatni jest prawdziwą duszą towarzystwa. Mimo wszystko piłkarsko musi się jeszcze wiele nauczyć. - mówi Fran Sanchez, jeden z trenerów w La Masii.

Dongou sam podkreśla, że bardzo chciałby stać się takim piłkarzem jak Samuel Eto'o. Stylem gry i poruszaniem się po boisku bardziej przypomina jednak Thierry'ego Henry. Jest bardzo dobrze wyszkolony technicznie i silny fizycznie, dzięki czemu świetnie potrafi zastawić piłkę. Jest nie tylko rewelacyjnym strzelcem, ale umie też dobrze dograć piłkę do lepiej ustawionego partnera.

Dongou może występować na trzech pozycjach. Zazwyczaj gra jako środkowy napastnik, ale równie dobrze radzi sobie na lewym oraz prawym skrzydle. - Staramy się by grał na wszystkich trzech pozycjach w ataku. To pozwoli na większe wykorzystanie jego możliwości. Dzięki temu powinien mieć łatwiejszy start w pierwszej drużynie. Jego potencjał nie ma żadnych granic - mówi szkoleniowiec Juvenil A, Oscar Garcia.

Głośno o Dongou zrobiło się po jego dobrych występach w "małej Lidze Mistrzów" - NextGen's Series, której jest obecnie najlepszym strzelcem rozgrywek z sześcioma bramkami na koncie.

- Zawszę chcę wygrywać. Nie obchodzi mnie to z kim gramy i jaki jest wynik meczu. Zawszę chcę się pokazać z jak najlepszej strony i wygrać - powtarza Kameruńczyk.

Barcelona drużyną wszech czasów? Ma konkurencję

Więcej o: